Reklama

Marzenia

Marzenia

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Kto przestał marzyć, marzyć na jawie, pozbawia się nie tylko przyjemności marzenia, ale jest tak pozbawiony soków życiowych jak zeschła olcha. Kto cały czas marzy, czyta gazety pełne zdjęć i opisów wspaniałego życia pięknych aktorek i wyobraża sobie, że jest jedną z nich lub nieustannie rozmyśla, co by uczynił z milionami wygranymi w toto-lotka, traci życie na złudzenia. Natomiast umiarkowane marzenia można określić inaczej: jako roztropne spodziewanie się, chociaż nikt nam nie zagwarantuje, że to, czego roztropnie się spodziewamy, na pewno się ziści. Jednak marzenia sprawiają często, że możemy przetrwać czasy nieznośne lub tylko zwyczajnie marudne, jak, ot, chociażby teraz, tę okropną jesień.
M

Marzenie jest przecież już spełnieniem nadziei, naturalnie nie spełnieniem kompletnym, ale spełnieniem w tym sensie, że marząc wyobrażamy sobie, jaki kształt będzie miało marzenie zrealizowane. Marzenie wszelako różni się w istotny sposób od planowania. Planowanie ma charakter racjonalny, jak wtedy, kiedy planujemy przebudowę łazienki, natomiast marzenie ma ten urok, że jest zawsze nieco mgliste. Marzenie to tylko światło rzucone w przyszłość, a nie wizja konkretnego kształtu tej przyszłości.

Inne marzenia mają charakter nie tylko prozaiczny, ale cykliczny. Tak jest właśnie z nadzieją (raczej uzasadnioną), że okropna jesień kiedyś minie i z nadzieją (niekoniecznie uzasadnioną), że dostanę awans w pracy, co pozwoli mi porządzić innymi, a nie tylko słuchać ich poleceń. Każdy, z wyjątkiem ludzi kompletnie, do bólu pogodzonych z życiem, chciałby być kimś więcej...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]