Reklama

Maroko: odwrót Braci Muzułmanów

Maroko: odwrót Braci Muzułmanów

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.09.2021
Czyta się kilka minut
Bracia Muzułmanie, którzy po Arabskiej Wiośnie dekadę temu sięgnęli po władzę w wielu bliskowschodnich stolicach, ponoszą ostatnio klęskę za klęską. Właśnie sromotnie przegrali wybory w Maroku.
Po lewej: Aziz Achannusz, lider Narodowego Zgromadzenia Niezależnych, kandydat na premiera Maroka. AFP/East News
M

Marokańscy Bracia Muzułmanie z partii Sprawiedliwość i Rozwój, filii ruchu powstałego przed prawie stu laty w Egipcie, spodziewali się, że wrześniowe wybory do parlamentu i samorządowe mogą nie pójść im tak dobrze, jak dwie poprzednie bezapelacyjnie wygrane elekcje. Wiosną, na polecenie panującego od 1999 roku króla Mohammeda VI poprawiono ordynację wyborczą tak, by liczbę zdobytych mandatów uzależnić od liczby uprawnionych do głosowania, a nie od liczby zdobytych głosów. Bracia Muzułmanie, którzy od początku swego istnienia stawiają na pracę u podstaw i bliski kontakt z arabską ulicą, narzekali, że poprawki wymierzone są właśnie przeciwko nim, najumiejętniej zabiegającym o wyborców, i przeciwko wielkim i bogatym partiom w ogóle, służą zaś partiom słabym i niemającym poparcia. Skutkiem tych poprawek – przewidywali marokańscy Bracia Muzułmanie – będzie mnogość partyjnych stronnictw w...

11175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Trudno mowic od "odwrocie" szczescia jesli piszemy o przwrotach, manipulacjach z ordynacja wyborcza czy delegalizacji i temu podobnych sztuczkach. BM jest najzwyczajniej w swiecie widziane jako znaczaca sila polityczna zagrazajaca istniejacym ukladom, ktora, gdy trzeba, jest neutralizowana z poparciem duzo mowiacych i piszacych o obronie demokracji - jaskrawym przykladem niech beda wygrane przez Hamas wybory w Palestynie czy przewrot w Egipcie. W przypadku Maroka, krol zrobil co zrobil ale specjalnie dzialan krola sie nie krytykuje i nie bardzo widac oburzonych "zamachem na pryncypia demokracji" - Autora w to wlaczajac.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]