Reklama

Ładowanie...

Maroko: odwrót Braci Muzułmanów

w cyklu STRONA ŚWIATA
16.09.2021
Czyta się kilka minut
Bracia Muzułmanie, którzy po Arabskiej Wiośnie dekadę temu sięgnęli po władzę w wielu bliskowschodnich stolicach, ponoszą ostatnio klęskę za klęską. Właśnie sromotnie przegrali wybory w Maroku.
Po lewej: Aziz Achannusz, lider Narodowego Zgromadzenia Niezależnych, kandydat na premiera Maroka. AFP/East News
M

Marokańscy Bracia Muzułmanie z partii Sprawiedliwość i Rozwój, filii ruchu powstałego przed prawie stu laty w Egipcie, spodziewali się, że wrześniowe wybory do parlamentu i samorządowe mogą nie pójść im tak dobrze, jak dwie poprzednie bezapelacyjnie wygrane elekcje. Wiosną, na polecenie panującego od 1999 roku króla Mohammeda VI poprawiono ordynację wyborczą tak, by liczbę zdobytych mandatów uzależnić od liczby uprawnionych do głosowania, a nie od liczby zdobytych głosów. Bracia Muzułmanie, którzy od początku swego istnienia stawiają na pracę u podstaw i bliski kontakt z arabską ulicą, narzekali, że poprawki wymierzone są właśnie przeciwko nim, najumiejętniej zabiegającym o wyborców, i przeciwko wielkim i bogatym partiom w ogóle, służą zaś partiom słabym i niemającym poparcia. Skutkiem tych poprawek – przewidywali marokańscy Bracia Muzułmanie – będzie mnogość partyjnych stronnictw w...

11175

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]