Reklama

Ładowanie...

Manggha Narodowa

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Otwarte w listopadzie 1994 r. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. W 1987 r. reżyser otrzymał Nagrodę Kyoto i całą kwotę - 340 tys. dolarów - przekazał na założenie Fundacji Kyoto-Kraków, której celem było wzniesienie budynku przeznaczonego dla kolekcji sztuki japońskiej Feliksa Mangghi Jasieńskiego oraz prezentacji współczesnej sztuki i techniki japońskiej.
P

Powstanie Centrum - którego budynek zaprojektował wybitny architekt japoński Arata Isozaki - nie byłoby możliwe bez wsparcia polskich i japońskich instytucji: ok. milion dolarów przekazał Związek Zawodowy Kolei Wschodniojapońskich, atrakcyjną działkę pod budowę naprzeciw Wawelu - władze miejskie i wojewódzkie. W ciągu 10 lat Manggha zorganizowała ponad 500 imprez o przeróżnej tematyce - od wystaw grafiki, fotografii, przez cykl wykładów o japońskiej sztuce, buddyzmie, spektakle teatralne, po obchody japońskiego dnia dziecka i kursy językowe.

TYGODNIK POWSZECHNY: - Minął dziesiąty rok działalności Centrum Manggha - jak się współpracuje z Japończykami?

BOGNA DZIECHCIARUK-MAJ: - Nie zawsze jest to łatwe. Z jednej strony można na nich polegać, są niezwykle rzetelni, uczciwi, skromni. Bywa też trudno, bo...

13060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]