Reklama

Małżeństwa homoseksualne w Europie

Małżeństwa homoseksualne w Europie

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Historia sformalizowanych związków homoseksualnych w Europie liczy niewiele ponad dwie dekady.
W

W październikową niedzielę 1989 r. w ratuszu w Kopenhadze dokumenty podpisali Axel i Eigill, homoseksualiści żyjący wspólnie od 40 lat: było to pierwsze „partnerstwo homoseksualne” na świecie zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego. Po Danii „partnerstwa homoseksualne” (lub „partnerstwa” dla osób hetero- i homoseksualnych; w przypadku tych pierwszych jako swego rodzaju „małżeństwo light”) wprowadzały kolejne kraje; istnieją one obecnie w większości państw Europy (w Europie Środkowej: w Czechach, Słowenii, Chorwacji i na Węgrzech).
Dziś widać, że „rejestrowane związki/partnerstwa” (w różnych krajach występujące pod różnymi nazwami i mające różne prawa, zwykle mniejsze niż tradycyjne małżeństwa) były tylko etapem przejściowym na drodze do zrównania związków homoseksualnych z tradycyjnymi małżeństwami, włącznie z prawem do adopcji dzieci – zwykle do takiego celu dążą lobby...

2956

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]