Reklama

Małe siostry bez znaczenia

Małe siostry bez znaczenia

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Wspólnota małych sióstr miała powstać w niskim, opuszczonym budynku przy cerkwi. Znajomy ksiądz przewiózł siostry przez wieś. Zobaczyły fermę, chlewnie, magazyny, szkołę, robotnicze bloki, greckokatolicką cerkiew z początku wieku zamienioną na kościół rzymskokatolicki. W Machnowie Starym mieszkało prawie 300 osób, w większości pracownicy PGR. „Zostajemy” - zdecydowały.
B

Była połowa 1985 r. Siostra Teresa, lekarka, rozpoczęła pracę w ośrodku zdrowia. Siostra Bożena, po filozofii na KUL-u, karmiła cielęta w chlewach PGR-u. Siostra Wanda właśnie przeszła na emeryturę. Wszystkie pochodziły ze Wschodu: Teresa z Krasnobrodu, Bożena z Brześcia nad Bugiem, Wanda spod Czartoryska na Wołyniu. Teresa i Wanda przeżyły czystki etniczne na zachodniej Ukrainie w 1943 r.

Małe siostry Jezusa robią zakupy w dwóch sklepach. Do przystanku, skąd odjeżdżają autobusy do Bełżca, Tomaszowa Lubelskiego albo Lublina, mają kilometr. Nocą widzą światła Rawy Ruskiej na Ukrainie. Zaledwie 60 kilometrów dzieli je od Lwowa. W szopie zbudowały kilka ciasnych pokoi, łazienkę, kuchnię, kaplicę. Kiedyś dwuzmianową pracę przy karmieniu cieląt, teraz prowadzenie domu i ogrodu, przedziela wielogodzinna adoracja i lektura Biblii.

Z ogrodu widać horyzont: bez lasów, domów,...

18398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]