Reklama

Malarz sportretowany

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Pascal Bonafoux: MONET. BIOGRAFIA - "Jestem stary i żyję na odludziu. Nie znoszę reklamy, wywiadów i wszystkiego, co może to przypominać. Rozprawiajcie o moich dziełach, ale moje życie nie powinno nikogo obchodzić".
R

Reprymenda, jaką siedemdziesięciokilkuletni Claude Monet udzielił pewnemu dziennikarzowi, może odstraszyć potencjalnego biografa. Pascala Bonafoux (rocznik 1949), historyka i krytyka sztuki, na szczęście nie odstraszyła.

Dzieje impresjonizmu i biografie jego twórców stały się pożywką dla pewnego mitu - romantycznego z ducha, podszytego sentymentalizmem mitu samotnego, zbuntowanego i niezrozumianego artysty, który realizuje swą misję wbrew światu, nie godząc się na obowiązujące w nim reguły, za cenę biedy i wyrzeczeń. Książka Bonafoux, bogata w szczegóły natury także ekonomicznej, pokazuje, że ten mit tylko po części odpowiada prawdzie. Owszem, długie życie Claude’a Moneta (1840-1926) jest świadectwem niesłychanej wprost aktywności twórczej i wierności artystycznym wyborom, wbrew napastliwym krytykom i niechętnej publiczności. Impresjoniści szybko zdobyli...

4198

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]