Reklama

Malarz sportretowany

Malarz sportretowany

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Pascal Bonafoux: MONET. BIOGRAFIA - "Jestem stary i żyję na odludziu. Nie znoszę reklamy, wywiadów i wszystkiego, co może to przypominać. Rozprawiajcie o moich dziełach, ale moje życie nie powinno nikogo obchodzić".
R

Reprymenda, jaką siedemdziesięciokilkuletni Claude Monet udzielił pewnemu dziennikarzowi, może odstraszyć potencjalnego biografa. Pascala Bonafoux (rocznik 1949), historyka i krytyka sztuki, na szczęście nie odstraszyła.

Dzieje impresjonizmu i biografie jego twórców stały się pożywką dla pewnego mitu - romantycznego z ducha, podszytego sentymentalizmem mitu samotnego, zbuntowanego i niezrozumianego artysty, który realizuje swą misję wbrew światu, nie godząc się na obowiązujące w nim reguły, za cenę biedy i wyrzeczeń. Książka Bonafoux, bogata w szczegóły natury także ekonomicznej, pokazuje, że ten mit tylko po części odpowiada prawdzie. Owszem, długie życie Claude’a Moneta (1840-1926) jest świadectwem niesłychanej wprost aktywności twórczej i wierności artystycznym wyborom, wbrew napastliwym krytykom i niechętnej publiczności. Impresjoniści szybko zdobyli...

4198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]