Ładowanie...
Gdy serce Polski biło w Gnieźnie

Czytelnicy wywiadu z prof. Hanną Koćką-Krenz "Gdy serce Polski biło w Poznaniu" ("TP" nr 19/08) dowiedzieli się, że "to Poznań, a nie Gniezno, kreowany był na główną siedzibę państwa Piastów". Chcę polemizować z tą tezą.
Podstawą do jej postawienia są badania, które prof. Koćka-Krenz prowadzi z rozmachem i kompetencją na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, w otoczeniu kościoła NMP i w sąsiedztwie wałów niewielkiego zrazu grodu o średnicy 40 metrów, założonego na przełomie IX i X w. Po powiększeniu grodu w połowie X w. miał stać się on rezydencją księcia Mieszka I, a później zaślubionej przez niego w 965 r. księżniczki czeskiej Dobrawy/Dobrawki. Jeszcze za czasów Mieszka, w latach 70. i 80. wieku X, gród był rozbudowany i wyposażony w pałac książęcy (palatium).
Zdaniem prof. Koćki-Krenz wszystko to upoważnia do wniosku, że to Poznań, a nie Gniezno...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]