Reklama

Made in Poland

Made in Poland

22.07.2019
Czyta się kilka minut
Książka Elisabeth Åsbrink „Made in Sweden. 60 słów które stworzyły naród” zasadza się na bardzo prostym pomyśle – oto autorka proponuje 60 słów, zdań, cytatów, które wedle jej subiektywnego wyboru mogą składać się na „szwedzkość”, czymkolwiek ona jest.
P

Punktem wyjścia dla każdej części składowej jest zaś język – „słowa, które kształtują myśl, i myśl, która kształtuje słowa”, bo, jak wielokrotnie podkreśla w książce Åsbrink – język to władza.

Autorka swoją opowieść zaczyna od Tacyta, który jako pierwszy wspomniał w swojej „Germanii” niejakich Swionów, germańskie plemię zamieszkujące tereny dzisiejszej Szwecji. Przez wieki powoływali się nań historycy i politycy żądni solidnej podwaliny narodowego mitu, konstruując swoje teorie o pochodzeniu Szwedów. Åsbrink obraca te słowa wyciągnięte z mroku historii jak złote monety ze studni i przygląda się im z zaciekawieniem, ale i powątpiewaniem. W kolejnych rozdziałach dokonuje podobnej operacji – dekonstrukcji różnych przekonań, utartych wygodnych ścieżek myślenia, osadzonych głęboko stereotypów.

Robi to opisując np. początki państwowości, tworzenie się prawa („państwo buduje...

4701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

1)Hasło do windy w Seksmisji - wyrażenie niecenzuralne, zatem tak szyfrem, ale to niekłamany Nr 1, najpopularniejsze w świecie polskie określenie, bardzo uniwersalne, określa stany emocjonalne od zachwytu, poprzez zaskoczenie, po bezgraniczną irytację, wręcz nasze narodowe polskie zaklęcie magiczne. 2) Sami swoi cytat : "Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie" - nic nie straciło na aktualności, a z drugiej strony jakie sądy, takie do nich podejście. 3) Ks(?) Natanek : "Jeżeli twoje dziecko, córka dorastająca, używa jaskrawych kolorów do paznokci: czarny jak piekło, czerwony jak ogień, wiedz, że coś się dzieje" - bez komentarza, i pomyśleć, że wypowiada to człowiek sam co chwilę ubierający się w czarną kieckę. Ma kto inne propozycje? :)))

Proponuję "gender". Według mnie po raz pierwszy użyto tego słowa jako przykrywki dla afer niewygodnych dla wysoko postawionych funkcjonariuszy kościoła partyjnego. Od tego określenia zaczęto różnymi określeniami przykrywać różne afery i aferki. Taki prosty zabieg socjologiczny, a tak skuteczny w naszym kraju - raju.Obecnie "ideologia LGBT" przykryła przestępstwa biskupów dotyczące ukrywania miłości chłopców w sutannach do małoletnich obojga płci. Znalazłoby się także wiele innych , nagminnie używanych, określeń. Skarbnicą jest KC na Nowogrodzkiej.

Jeszcze proponuję. Hasło nieoczekiwanie poszerzyło swój obszar zastosowania w naszej polskiej rzeczywistości :) Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

Problemem obecnego czasu jest, że "klimat" polityczny mamy teraz taki, że większość słów byśmy zaczerpnęli z bieżącej historii i pominęlibyśmy prawie całkowicie nasze dawniejsze dziedzictwo. Więc póki co trzeba przeczekać, za parę lat zobaczy się co się ostanie, oby cokolwiek.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]