Reklama

„Macie tablicę i się wynoście”

„Macie tablicę i się wynoście”

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Spór o krzyż na Krakowskim Przedmieściu dotyczy symboli, których znaczenie nie zawsze jest dostatecznie ostre.
M

Może dlatego spór o krzyż wymyka się kategoriom racjonalnym. Racjonalne są oczywiście jego polityczne aplikacje. Trudno racjonalnie uzasadnić konieczność obecności krzyża (także pomnika) w tym miejscu, trudno też racjonalnie uzasadnić konieczność natychmiastowego przeniesienia krzyża, a nie np. po uroczystym (podkreślam: uroczystym) odsłonięciu tablicy pamiątkowej... I jak zwykle, kiedy racjonalnych przesłanek nie starcza, narastają przyćmiewające rozum uczucia.

Ingerowanie w spory o symbole nie jest łatwe, bo każdy gest i każde słowo też nabierają wymiaru symbolicznego. Dlatego muszą być one czytelne i jednoznaczne. Jeśli nie są, sytuację pogarszają. Jak wmurowanie tablicy na Krakowskim Przedmieściu, dokonane tak, jakby inicjatorzy nie wierzyli w to, co robią, jakby się bali czy wstydzili. Nie mogło to być odczytane inaczej niż jako gest wykonany na...

2385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]