Reklama

Lustracja po latach

Lustracja po latach

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Właściwie wiedziano o tym zawsze lub choćby przypuszczano. Ale teraz, 67 lat po wojnie, wiedza ta uzyskuje pieczęć naukowej pewności: pierwsi przywódcy Związku Wypędzonych, reprezentacji niemieckich wysiedleńców zza Odry, w większości byli nazistami.
O

Obszerne studium, przygotowane przez renomowany Instytut Historii Najnowszej z Monachium, nie pozostawia wątpliwości: jedenastu z trzynastu ojców-założycieli z prezydium Związku z 1958 r. było głęboko uwikłanych w reżim narodowosocjalistyczny. Autorzy studium, liczącego 600 stron i przygotowanego pod kierunkiem prof. Michaela Schwartza, eksperta od tematyki wysiedleńczej, policzyli, że wśród pierwszych przywódców Związku aż 70 proc. stanowili byli członkowie NSDAP, partii Hitlera. Tym samym brunatne „obciążenie” reprezentacji wysiedleńców było o wiele większe niż społeczna przeciętna.

Obecne władze Związku Wypędzonych (BdV) nie mają innego wyjścia, jak przyjąć to do wiadomości: to one same zleciły zbadanie problemu, kilka lat temu, gdy pytania o brunatną przeszłość Związku stały się coraz bardziej natarczywe.

GRUPPENLEITER Z CHOJNIC

Konrad...

8614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]