Reklama

Pokoleniowa amnezja

Pokoleniowa amnezja

13.08.2007
Czyta się kilka minut
Jedno pokolenie Niemców odczuwa tego lata specyficzny niepokój. Mowa o dzisiejszych 80-latkach, których pod koniec wojny, gdy mieli 17-18 lat, Hitler posłał na "bój totalny pod hasłem "ostatecznego zwycięstwa. Niepokój bierze się stąd, że wielu z nich nie może lub nie chce przypomnieć sobie, czy - prócz zwykłej żołnierskiej przysięgi - złożyli Führerowi także akces polityczny.
S

Specjalny "wydział poszukiwawczy" Archiwum Federalnego, mający swoją siedzibę w Berlinie, przeżywa w tych dniach prawdziwe oblężenie, a adresatami zapytań - napłynęło ich już kilkaset - są nagle zafrasowani i pełni obaw niemieccy seniorzy z roczników 1925 do 1927. Ich listy brzmią podobnie: czy ja również byłem wtedy członkiem NSDAP, Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej Adolfa Hitlera?

To właśnie w Archiwum Federalnym, tej największej "szafie z dokumentami" w całych Niemczech, spoczywają - obok wielu innych zasobów - także kartoteki z teczkami personalnymi około 11 milionów członków NSDAP. W starych, porządnie wykonanych drewnianych skrzynkach-szufladach, dziś już zabytkowych, bo przeniesionych niegdyś wprost z partyjnej centrali w Monachium.

Byli, ale nie wiedzieli?

Po roku 1945 armia...

9827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]