Reklama

Rok 2015: czy Putin przetrwa

Rok 2015: czy Putin przetrwa

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Jeśli założymy, że w Rosji zaczęła się właśnie agonia systemu stworzonego przez Władimira Putina, możemy przedstawić kilka scenariuszy dalszego rozwoju wydarzeń.
Na Kremlu, przed spotkaniem z oficerami armii rosyjskiej awansowanymi za udział w akcji zajęcia Krymu, 28 marca 2014 r. Fot. Alexey Druzhinin / AFP / EAST NEWS
W

Wiceszef administracji Kremla Wiaczesław Wołodin uznał niedawno, że „bez Władimira Putina nie ma Rosji”. Na pierwszy rzut oka słowa te mogą wydać się mało poważne. Ale po pewnym zastanowieniu okazuje się, że jest w tym dużo racji: i na dobre – i na złe.

Putin jest dziś w najtrudniejszym momencie swych 15-letnich już rządów. Filary, na których dotąd opierała się jego władza, kruszą się i mogą nie unieść konstrukcji, którą postawiono na nich w ostatnich latach. Wszystko wskazuje, że obecne problemy będą się pogłębiać, i że wyraźniej stawiane będzie pytanie o przyszłość rosyjskiego reżimu politycznego. A wraz z nim – samej Rosji.

Zagrożenie śmiertelne

Gdyby w najkrótszy sposób przedstawić główną tajemnicę sukcesu Putina, wyglądałaby ona następująco: rok 2000 – 27 dolarów za baryłkę ropy; rok 2013 – 107 dolarów.

To właśnie rosnące w...

18100

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]