Reklama

Liturgia pamięci

Liturgia pamięci

15.06.2003
Czyta się kilka minut
Minął czas świadków, których coraz liczniej zastępują wyznawcy. Trudno więc dziś mówić o „sztuce po Holokauście”. Dramatyczna bezpośredniość zastępowana jest przemyślaną, estetyzującą liturgią. Tak rodzi się parareligijna „sztuka pamięci zbiorowej”, wpisana w doświadczenie jak najbardziej współczesne.
P

Po wojnie wydawało się, że o straszliwym fenomenie masowej, odczłowieczającej śmierci można jedynie krzyczeć. Krzykiem - zarówno zrozpaczonego świadectwa, jak i nie szukającej żadnego wyjaśnienia, szybkiej i niemal bezpośredniej relacji - była choćby seria linorytów Jonasza Sterna z 1945 roku: ekspresja dzikiego, panicznego strachu wprost z lwowskiego getta. A także jego późniejszy o prawie dwadzieścia lat, dramatycznie biologiczny cykl „Wyniszczenie”, odwołujący się co prawda do Tablic Mojżeszowych, ale redukujący je do grobowców zamienionych w piętrzące się na płótnie bezpańskie kości.

Stern został aresztowany i przewieziony do Bełżca; uciekł z transportu i powrócił do getta; znów przetransportowano go do obozu, tym razem w Janowcu; tam podczas masowej egzekucji ominęły go kule. Historii tego powtarzającego się kilkakrotnie przypadku ocalenia nie dało się ani zracjonalizować...

8073

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]