Reklama

Ładowanie...

List z Watykanu

List z Watykanu

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Z

Za policzek dla Benedykta XVI uznali tradycjonaliści list prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp. Arthura Roche, do prymasa Anglii i Walii kard. Vincenta Nicholsa. Znalazły się w nim słowa, że liturgia trydencka została „uchylona przez papieża Pawła VI” jako niezgodna z posoborową teologią. Tymczasem uznawali ją – jako „nadzwyczajną formę rytu” – zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI (który zezwalał na nią praktycznie bez ograniczeń). Słowa prefekta uznano więc za nieprawdziwe i godzące w nauczanie Kościoła.

Z listu dowiadujemy się też, że Franciszek, zakazując liturgii trydenckiej, nie przewidział implikacji tej decyzji i kongregacja musi teraz wyjaśniać wątpliwości. Jak również, że dykasteria ma w archiwach bałagan – prefekt przyznaje, że nie słyszał o przywileju z 1971 r., na jaki powołuje się prymas (na jego mocy katolicy w Anglii mogli mieć „trydencki pogrzeb”) i prosi o przysłanie kopii indultu, którego w jego dykasterii nie udało się znaleźć. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]