Reklama

Likwidacja przez łączenie

Likwidacja przez łączenie

14.12.2003
Czyta się kilka minut
Porządek gospodarczy polega na tym, że istnieje sfera, która, wytwarzając produkty, osiąga zysk. Jego część przekazuje do państwu, które finansuje sferę usług publicznych: ochronę zdrowia, szkolnictwo, bezpieczeństwo publiczne itd.
W

W Polsce jednak wciąż mamy kilka dziedzin, które z owego porządku się wyłamują. Przede wszystkim górnictwo. Stale deficytowe (skumulowane straty przekroczyły 40 mld zł), bez płynności finansowej, nie płacące podatków ani innych zobowiązań publiczno-prawnych, a na dodatek wytwarzające rocznie około 30-40 mln ton węgla za dużo. Część tej nadwyżki jest eksportowana, ale po cenach niższych od kosztów wydobycia, co oznacza, że stosunkowo ubodzy Polacy dotują mieszkańców bogatszych krajów.

Rozwiązanie jest proste. Należy na dwa-trzy lata zakazać kopalniom koncentracji poziomej, czyli łączenia się w spółki, kompanie, holdingi. Najgorsze zbankrutują, i te trzeba zamykać, najlepsze pozostaną i dostarczać będą potrzebną ilość węgla. Ale dotychczasowy “trud reformatorski" kolejnych ekip skierowany był w drugą stronę. Słabsze kopalnie podłączano do lepszych tworząc...

2398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]