Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Licytowanie człowieczeństwa

Licytowanie człowieczeństwa

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Anna Tylki-Szymańska: Znam matkę trzyletniego chłopca, która najpierw zgodziła się na leczenie, a potem znikła. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Specjalizuje się Pani w chorobach sierocych od niemal trzydziestu lat. Czy przez ten czas nastąpił istotny postęp w walce z nimi?

Anna Tylki-Szymańska: Niewyobrażalny. Kiedyś rola lekarza polegała przede wszystkim na towarzyszeniu pacjentom w ich cierpieniu, a dziesięć lat temu okazało się, że niektóre choroby możemy leczyć, to znaczy zmniejszać objawy lub nawet je likwidować. Jednak choroba ciągle tkwi w chorym i tak będzie, dopóki nauka nie odkryje terapii genowej.

W historiach ludzi z tymi chorobami uderza bezradność lekarzy. To polska specyfika?

Nic podobnego. Mamy świetnych pediatrów. Na przykład mukopolisacharydozę typu I aż w połowie przypadków diagnozuje się przed ukończeniem przez dziecko roku życia, a wczesne rozpoznanie jest ogromnie ważne. Lekarze...

4305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]