Reklama

Lekcja Majdanu

Lekcja Majdanu

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Polityka Janukowycza była nakierowana na niszczenie inicjatyw społecznych. Tymczasem doprowadziła do konsolidacji obywateli.
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: W 2004 r. Ukraińcy śpiewali na Majdanie: „My nie bydło!”. Czego chcą dziś?
JEWHEN HLIBOWITSKI: Ludzie, którzy protestują, chcą jasnych reguł gry w polityce i życiu społecznym. Takie wartości jak poszanowanie obywateli i uczciwość polityczna kojarzą im się z Europą. Oni zdają sobie sprawę, że zbliżenie do Europy wymaga wyrzeczeń. Ale to i tak lepsze niż obecne reguły gry oparte na korupcji. A Rosja? Ona nie proponuje Ukrainie żadnej alternatywy opartej na wartościach, składa jedynie obietnice tańszych surowców i kroplówek finansowych. Janukowycz stanął na drodze Ukraińców do realizacji ich europejskiego marzenia. Dziś na Majdanie protestuje ruch proeuropejski. Albo inaczej: ruch, który chce uczciwych reguł. Gdyby Janukowycz podpisał umowę stowarzyszeniową z UE, Ukraińcy byli gotowi przełknąć jego istnienie, jako zło konieczne....

3776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]