Reklama

Lekcja Majdanu

Lekcja Majdanu

10.12.2013
Czyta się kilka minut
Polityka Janukowycza była nakierowana na niszczenie inicjatyw społecznych. Tymczasem doprowadziła do konsolidacji obywateli.
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: W 2004 r. Ukraińcy śpiewali na Majdanie: „My nie bydło!”. Czego chcą dziś?
JEWHEN HLIBOWITSKI: Ludzie, którzy protestują, chcą jasnych reguł gry w polityce i życiu społecznym. Takie wartości jak poszanowanie obywateli i uczciwość polityczna kojarzą im się z Europą. Oni zdają sobie sprawę, że zbliżenie do Europy wymaga wyrzeczeń. Ale to i tak lepsze niż obecne reguły gry oparte na korupcji. A Rosja? Ona nie proponuje Ukrainie żadnej alternatywy opartej na wartościach, składa jedynie obietnice tańszych surowców i kroplówek finansowych. Janukowycz stanął na drodze Ukraińców do realizacji ich europejskiego marzenia. Dziś na Majdanie protestuje ruch proeuropejski. Albo inaczej: ruch, który chce uczciwych reguł. Gdyby Janukowycz podpisał umowę stowarzyszeniową z UE, Ukraińcy byli gotowi przełknąć jego istnienie, jako zło konieczne....

3776

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]