Reklama

Lękam się Danaów

Lękam się Danaów

30.01.2007
Czyta się kilka minut
Są takie sytuacje, w których najgorsi są przyjaciele, ludzie - jak chcę wierzyć - dobrej woli. Oto czytamy: "Sejm przyjął poprawkę przewidującą przekazanie ze środków budżetowych 40 mln zł na przedsięwzięcia kulturalno-naukowe w ramach projektów budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Pieniądze na ten cel mają być wygospodarowane kosztem dotacji i subwencji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych". Jedyna nadzieja, że budowniczowie świątyni za dar grzecznie podziękują i odmówią, sugerując, by posłużyły lepszemu funkcjonowaniu Funduszu. Mecenat państwa nad chrześcijańskim dziedzictwem narodowym, zabytkami budownictwa sakralnego może być oczywiście ochroną tożsamości społeczeństwa, co doskonale zrozumiano np. w Republice Czeskiej, państwie raczej laickim. Nie widziałbym nic niewłaściwego w tym, że państwo uczestniczy we wznoszeniu nowego sanktuarium. Jednak jest chyba jakiś sposób osiągnięcia wcześniejszej, społecznej aprobaty na zaangażowanie w to dzieło pieniędzy z podatków, nawet jeśli jest to społeczeństwo w ogromnym stopniu, ale przecież nie w całości katolickie. Timeo Danaos et dona ferrentes - lękam się Danaów, nawet gdy przynoszą dary.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]