Reklama

Legendarny starszy pan

Legendarny starszy pan

20.11.2006
Czyta się kilka minut
Cesarz Austrii, apostolski król Węgier, Czech, Trójjedynego Królestwa Chorwacji, Galicji i Lodomerii, a nawet Jerozolimy, był człowiekiem dość miernej inteligencji i charakteru, ale niezwykle skutecznie zadbał o swoją reputację za życia i po śmierci.
L

Ludzie domagają się od historii, by zachowywała się zgodnie z naszymi regułami mierzenia czasu i w chwilach takich jak przełom wieków serwowała wydarzenia o randze odpowiadającej naszym wyobrażeniom o "końcu epoki". Stąd w podręcznikach historii Europy wiek XIX kończy się zazwyczaj wraz z I wojną światową, kiedy kalendarzowy wiek XX był już nastolatkiem, po którym spodziewano się wielu osiągnięć, np. uspokojenia szalejących antagonizmów narodowych poprzez rozwój światowej wymiany handlowej i poprawę warunków życia mas. Wielka wojna europejska, nazwana potem I wojną światową, położyła kres tym nadziejom i zaufaniu, jakim oświeceni Europejczycy obdarzali swoje rządy, elity, a nawet cywilizację. Dlatego też, kiedy 21 listopada 1916 r. pogrążone w wojennym zamęcie Austro-Węgry, wciąż jeszcze największe państwo w Europie, obiegła wiadomość o śmierci Najjaśniejszego Pana, dla...

18564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]