Reklama

Łatwość kiczu

Łatwość kiczu

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Z Jerzym Pilchem rozmawiają Krzysztof Burnetko i Michał Nawrocki
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Czym jest kicz?
JERZY PILCH: Nie mogę powiedzieć, bym miał własną definicję tego zjawiska. Rzecz jest tak rozległa i występuje w tak rozmaitych obszarach rzeczywistości... Ale ze słowem „kicz” najsilniej kojarzy mi się określenie „łatwość”. Kicz to obszar tandety, która jest niezwykle łatwa i w ocenie, i w odbiorze.

W odbiorze czy w produkcji?
Kicz jest cechą rzeczywistości. Nie musi być przedmiotem wyprodukowanym. Dlatego niekoniecznie mieści się w obszarze estetyki. Istnieje masa kiczowatych zachowań i kiczowatych postaci. Kiczowate są też niektóre dzieła natury.

Czy istnieje coś takiego jak kicz uniwersalny? Czy też kicz zawsze jest uwarunkowany: geograficznie, kulturowo, historycznie, społecznie, medialnie?
Trudne pytanie. Najłatwiej rozstrzygnąć kwestię uwarunkowań...

21703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]