Reklama

Miernik wolności

31.07.2007
Czyta się kilka minut
Ci, którzy opowiadają się za polityką represyjną i silnym, narodowym państwem, zwykle boją się awangardy, lękając się pytań, które awangarda zadaje, otwartości, którą niesie, rozważań o wolności, ku której wiedzie; dlatego też sztuka pełni rolę miernika wolności i tolerancji.
Zbigniew Libera, "Obóz koncentracyjny. Lego"
A

Agnieszka Sabor stawia ważne pytanie o status sztuk plastycznych w Polsce, pyta, dlaczego we współczesnej kulturze nisko ceni się twórczość plastyczną. Swą diagnozą trafia w sedno, wskazując, że w Polsce rozumie się i uznaje literaturę, lecz nie sztuki plastyczne. Nie rozumiemy jej współczesnego języka, co wynika z braku odpowiedniego przygotowania i edukacji. W dobrym tonie jest krytykowanie umiejętności warsztatowych współczesnych twórców, jednakże ta krytyka (czy raczej krytykanctwo) maskuje ignorancję dotyczącą całej kultury wizualnej.

To właśnie kwestia edukacji wydaje się obecnie najważniejsza, bo jeśli jak najszybciej nie zmienimy jej modelu i nie zaczniemy uczyć patrzenia na obrazy, ignorancja stanie się jeszcze bardziej dotkliwa. Współczesność otacza nas bowiem większą liczbą obrazów, niż otaczała ludzi minionych epok; dziś wręcz atakowani jesteśmy...

7433

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]