Ładowanie...
Lasy do ochrony
Lasy do ochrony
Choć to jedynie zalecenia, o dokument toczyła się długa wojna. Unia dążyła do realizacji celów klimatycznych, co biznes i niektóre państwa (zwłaszcza Polska) traktowały jak „wyrok śmierci” na branżę drzewną. Jeśliby strategię zrealizować (to zadanie dla państw i Komisji Europejskiej), w Polsce trzeba by ochroną ścisłą objąć 2,9 mln hektarów, głównie lasów. Byłoby na pewno trudniej o drewno, bo Lasy Państwowe musiałyby wycinać nawet 30-40 proc. drzew mniej. Tylko czy wizja, której teraz bronimy w PE, jest lepsza? W 2021 r. wycięliśmy 2 mln m3 więcej drewna niż w roku 2020, a prawie 15 proc. towaru pojechało na eksport. Tymczasem Polska ma jeden z najsłabszych systemów ścisłej ochrony przyrody w Europie. Parki narodowe zajmują 1 proc. kraju (średnia unijna to 3,4 proc.), a ostatni powstał ponad 20 lat temu. ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]