Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

W lasach rządzi korporacja

W lasach rządzi korporacja

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Prof. JERZY SZWAGRZYK, leśnik: Sytuacja finansowa Lasów Państwowych jest zbyt dobra w stosunku do reszty kraju. Ich przywileje są nieuzasadnione.
Wielka inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej, maj 2016 r. KRYSTIAN MAJ / FORUM
A

ADAM ROBIŃSKI: Z kręgów leśnych dochodzą takie głosy: polskie leśnictwo jest stawiane w Europie za wzór, wszyscy chcieliby je naśladować.

JERZY SZWAGRZYK: To tajemnicza sprawa – dlaczego leśnictwo wyszło w Polsce tak dobrze na tle innych krajów.

A rzeczywiście wyszło?

W sensie organizacyjno-finansowym – tak. Nie chodzi o to, że mamy lepszą naukę, a nasi absolwenci większe kompetencje. Raczej o to, że otoczenie prawne i finansowe Lasów Państwowych jest takie, że leśnicy z innych krajów mają czego zazdrościć. Nikt tego nie zaplanował. Co więcej, uważam, że pod względem ekonomicznym nie kształciliśmy naszych studentów intensywnie, więc zdumienie jest spore. Lasy Państwowe w sposób optymalny weszły w transformację ustrojową – leśnictwo jest jej największym wygranym. To zresztą ciekawe, że choć plan Balcerowicza nie ma dziś dobrej...

15639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetny wykład.

Bardzo dobry i wyważony tekst i przy okazji nie owijający w bawełnę. Z jednym się z profesorem nie zgadzam. Asfaltowanie dróg, jako środek zaradczy na niszczenie gleby. Gleba niszczona to dalej gleba, z szansą na jako taką regenerację. Gleba pod asfaltem to gleba pod asfaltem. Ponadto, asfalt pozwala na zwiększanie prędkości na leśnych drogach, a to może istotnie zwiększyć ryzyko kolizji ze zwierzętami. A dla zwierząt najmniejszych np. płazów może być barierą samą w sobie, na której jest się bardziej narażonym na drapieżnictwo, albo wyschnięcie.

Dziękuję za świetny tekst obnażający prostą prawdę o tej rozrośniętej niczym rak w ostatnim stadium korporacji. Gdyby Morawiecki skończył z tym państwem w państwie, pierwszy bym mu przyklasnął. PS Polecam wszystkim książkę red. Robińskiego

Warto pamiętać, że to kościół katolicki nadzwyczaj mocno i agresywnie, aż po zbieranie w kościołach podpisów pod protestami, angażował się w akcję przeciwko planowanemu za rządów PO-PSL przekształceniu LP w spółkę Skarbu Państwa. W tle było 1,6 mld zł jakie ówczesny minister finansów postanowił wyjąć z sejfu leśnych samowładców. Jakich interesów bronił wtedy kościół, co było faktycznym powodem tego zaangażowania - biskupi wiedzą najlepiej. No i może ich księgowi.

Leśnicy to też Nadzwyczajna Kasta Ludzi..

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]