Reklama

Ładowanie...

Las bez certyfikatu

Las bez certyfikatu

15.04.2022
Czyta się kilka minut
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku rozważa wycofanie się z certyfikatu FSC.
PIXABAY/jplenio
P

Powód: LP uważają, że mają zbyt mało do powiedzenia przy ustalaniu reguł certyfikacji. FSC to jeden z dwóch najważniejszych na świecie standardów produkcji drewna, gwarantujący odpowiedzialną hodowlę lasu. Jego brak zamyka wiele drzwi: polski tartak, który nie będzie miał FSC, nie sprzeda desek do Ikei i wielu innych firm.

Utrata FSC to potencjalnie gorzej chronione lasy i konsekwencje ekonomiczne. Już od dawna obserwujemy gwałtowny wzrost cen drewna, a odcięcie kolejnego źródła nie pomoże, zwłaszcza przy wojennym embargu na import z Rosji i Białorusi.

Certyfikat dla RDLP w Gdańsku wygasa 12 listopada. Na razie jej szef, Bartłomiej Obajtek, zapytał, co o jego pomyśle myślą przedsiębiorcy. Myślą źle, zwłaszcza że we wrześniu 2021 r. z certyfikatu zrezygnowała dyrekcja w Łodzi, a od wielu lat nie ma jej Krosno.©℗

Artykuł został zaktualizowany 4 maja 2022 r.


W lasach rządzi korporacja: Sytuacja finansowa Lasów Państwowych jest zbyt dobra w stosunku do reszty kraju. Ich przywileje są nieuzasadnione.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Reporter „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]