Reklama

Kwestia prawa, kwestia serca

Kwestia prawa, kwestia serca

09.12.2013
Czyta się kilka minut
Z narodowością jest jak z temperaturą: mamy temperaturę mierzalną i temperaturę odczuwalną. Pierwszą można ustalić obiektywnie.
D

Druga zależy od wielu okoliczności, jak wiatr, wilgotność itd., które sprawiają, że odczucie ciepła bądź zimna może diametralnie odbiegać od tego, co pokazuje pomiar. I tak jest z narodowością. Można dowodzić – argumentami historycznymi, kulturowymi, prawnymi – że jakiś naród nie istnieje. Cóż jednak począć, gdy niemała grupa ludzi poczuwa się do bycia narodem, w tym przypadku śląskim? Gdy czują, że ich „językiem serca” – czy też: „narodowym DNA” – jest śląska tożsamość narodowa?
Przypomnijmy: w 2011 r. podczas spisu powszechnego narodowość śląską deklarowało 847 tys. obywateli, zwłaszcza na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Przy czym 436 tys. osób określiło ją jako identyfikację pierwszą, a reszta jako drugą (co dowodzi, że ktoś uważający się za przynależnego do narodu śląskiego może utożsamiać się też z polskością bądź niemieckością). Wcześniej w 2002 r. narodowość śląską...

3473

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]