Reklama

Kwestia mentalności

Kwestia mentalności

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Katarzyna Lubryczyńska, dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW: Gdyby w naszym systemie edukacyjnym dostrzeżono potrzebę ustawicznego kształcenia, problem niewystarczającej ilości uniwersytetów trzeciego wieku sam by się rozwiązał. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Badała Pani prawidłowości związane z uczeniem się osób dorosłych na warszawskich uniwersytetach trzeciego wieku. Co z tych badań wynikło?

Katarzyna Lubryczyńska: 90 proc. słuchaczy to kobiety, co jest charakterystyczne dla całej Polski, podobnie jak i to, że mają przede wszystkim wykształcenie wyższe i średnie. Przodują ekonomiści, następnie humaniści, medycy. Zawody wolne uprawiało ok. 5 proc. "studentów".

Skąd ta miażdżąca przewaga kobiet? W Europie tak nie jest. Np. w Niemczech połowa uczęszczających na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku to mężczyźni.

Nie ma badań, które w rzetelny sposób tłumaczyłyby tę polską specyfikę. Można tylko pokusić się o hipotezy.

A jaka jest Pani hipoteza?

Mężczyźni mają naturę hobbystów....

8864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]