Reklama

Kwestia mentalności

Kwestia mentalności

29.06.2010
Czyta się kilka minut
Katarzyna Lubryczyńska, dyrektor Uniwersytetu Otwartego UW: Gdyby w naszym systemie edukacyjnym dostrzeżono potrzebę ustawicznego kształcenia, problem niewystarczającej ilości uniwersytetów trzeciego wieku sam by się rozwiązał. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz
E

Elżbieta Isakiewicz: Badała Pani prawidłowości związane z uczeniem się osób dorosłych na warszawskich uniwersytetach trzeciego wieku. Co z tych badań wynikło?

Katarzyna Lubryczyńska: 90 proc. słuchaczy to kobiety, co jest charakterystyczne dla całej Polski, podobnie jak i to, że mają przede wszystkim wykształcenie wyższe i średnie. Przodują ekonomiści, następnie humaniści, medycy. Zawody wolne uprawiało ok. 5 proc. "studentów".

Skąd ta miażdżąca przewaga kobiet? W Europie tak nie jest. Np. w Niemczech połowa uczęszczających na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku to mężczyźni.

Nie ma badań, które w rzetelny sposób tłumaczyłyby tę polską specyfikę. Można tylko pokusić się o hipotezy.

A jaka jest Pani hipoteza?

Mężczyźni mają naturę hobbystów....

8864

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]