Wypruwanie żył

Nie oczekujmy w szpitalach standardów europejskich – pielęgniarek jest u nas prawie dwa razy za mało.

Reklama

Wypruwanie żył

Wypruwanie żył

11.10.2021
Czyta się kilka minut
Nie oczekujmy w szpitalach standardów europejskich – pielęgniarek jest u nas prawie dwa razy za mało.
Protest pielęgniarek i położnych. Warszawa, 12 maja 2021 r. JACEK SZYDŁOWSKI / FORUM
W

Weronika pracuje od czterech lat: – Pamiętam mój pierwszy dyżur: ja i dziewczyna, która miała trzymiesięczny staż pracy. Byłyśmy same na oddziale z 36 pacjentami, bo nie było nikogo, kto mógłby wziąć z nami ten dyżur. Tak przerażona jak wtedy nie byłam chyba nigdy.

Dziś nie pracuje w publicznej ochronie zdrowia, jest zadowolona z zarobków. – Większość postulatów strajkujących medyków nie dotyczy mnie teraz bezpośrednio, ale nie wiadomo, kiedy znów będę pracować w publicznej placówce albo sama będę musiała korzystać z usług medycznych – mówi. – W państwowej ochronie zdrowia nie byłam w stanie dłużej wytrzymać. To, co tam się działo, było dla mnie wykańczające psychicznie. Wielokrotnie byłam świadkiem sytuacji, które były ze szkodą dla zdrowia i życia pacjentów, bo na oddziale brakowało rąk do pracy. Dziękuję losowi za miejsce, w którym teraz jestem, to placówka prywatnej sieci...

26546

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Skoro pielęgniarka po studiach zaczyna od podstawy 3 700 brutto to jak jeszcze można młodym uatrakcyjnić tę pracę, skoro w innych zawodach taka podstawa jest realnie nie do osiągnięcia? Młody absolwent prawa po studiach i często kilku półrocznych stażach (bez aplikacji) przez ładnych kilka lat pracy nie osiągnie takiej podstawy w publicznej instytucji, a o dodatkach czy dyżurach nie ma tu nawet mowy. Co ciekawe, ci młodzi prawnicy zakładają rodziny i żyją własnym życiem z tego jednego tylko etatu, ciesząc się jeśli jest to stałe zatrudnienie a nie krótkie zastępstwo. W rekrutacji zdarzają się też doświadczeni prawnicy chętni do pracy za taką stawkę. Może to specyfika mojego regionu, ale przypuszczam, że takich regionów jest w Polsce dużo więcej. Myślę że wszyscy popieramy dążenie środowisk medycznych do godnego zarobku za ciężką pracę i do uczynienia tej pracy lżejszą - tyle że każdy z nas ten godny zarobek trochę inaczej postrzega. W regionie, w którym króluje najniższa krajowa a pensja prezydenta miasta oscyluje wokół 8 tys. netto, podane wyżej kwoty na start nie wyglądają niegodnie. Mimo wszystko trzymam za was kciuki, bo zależy mi na dobrze działającej służbie zdrowia, która nie wysysa ze swoich pracowników ostatnich sił.

A dlaczego pielęgniarki nieprzychylnym okiem patrzą na zatrudnianie opiekunów medycznych w szpitalach, którzy mogą odciążyć je w większości czynności pielęgnacyjnych. I dlaczego lobby pielęgniarskie sprzeciwiało się rozszerzeniu uprawnień opiekunów medycznych o proste procedury medyczne? Czyżby jak zwykle chodziło o pieniądze?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]