Reklama

Kurdowie walczą dla świata

Kurdowie walczą dla świata

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Iraccy, syryjscy i tureccy Kurdowie, na których w wojnie z Państwem Islamskim delegowano niewdzięczną rolę „wojsk lądowych Zachodu”, odnoszą wreszcie sukcesy. Oto relacja z kurdyjskiego frontu.
Kurdyjskie bojowniczki w pobliżu granicy syryjsko-irackiej, 22 grudnia 2014 r. Fot. Alex Ogle / AFP / EAST NEWS
N

Na końcu pustej uliczki, która prowadzi przez centrum Teleskef, widnieje w oddali kopuła miejscowego kościoła – dominująca w krajobrazie tego miasteczka. Obok wyrastają wieże innego kościoła. Sklepy są otwarte, choć sprzedających ani kupujących nie widać. W Teleskef nad drzwiami domów, których wygląd sugeruje często zamożność właścicieli, wiszą krzyże i obrazki świętych. Ale również i tu nie ma żywego ducha.
Nic dziwnego: wszyscy mieszkańcy tego małego, chrześcijańskiego miasteczka – położonego w irackiej prowincji Niniwa, niespełna 30 km od Mosulu, latem 2014 r. zajętego przez wojska Państwa Islamskiego – uciekli stąd w popłochu na początku sierpnia. Do Teleskef zbliżali się dżihadyści; zdobyli miasto. Co prawda już w połowie sierpnia peszmergowie – jak nazywa się potocznie kurdyjskie wojsko – odbili Teleskef. Ale dziś linia frontu przebiega tuż za miastem, więc mieszkańcy nie...

12090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dlazego znów Religia wpisywana jest w źrógła zbrodni? Dlaczego od tysięcy lat Bóg szepce do ucha Abrachamów: zabijaj w imię moje, okradaj biednych i umierających z głodu, kłam, pogardzaj, nienawidź, knuj, dawaj fałszywe świadectwo o twoich bliźnich! Kiedy Ksiądz, Rabin i Mułła pójdą do uczciwej pracy na swoje utrzymanie a Religia stanie się znakiem rozpoznawczym dobrego człowieka?

Największym osiągnięciem Cywilizacji Zachodniej było wydalenie Religii poza przestrzeń publiczną Państwa Obywatelskiego. Skończyła się władza pochodząca od waszego Boga i odpowiadająca tylko przed Bogiem i przed waszymi namaszczaczami. Teraz władza pochodzi z wyboru Obywateli równych w prawach i obowiązkach i to przed nimi odpowiada za swoje wyczyny.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]