Kultura w skrócie

23 – 28 marca

29.03.2015

Czyta się kilka minut

ZMARŁ TOMAS TRANSTRÖMER

Szwedzki poeta i tłumacz, laureat Nagrody Nobla w roku 2011. „Przy całej swej różnorodności, poezja Tranströmera zawsze za punkt wyjścia przyjmuje doświadczenie własne, »niezmyślone«, najgłębiej przeżyte, i zawsze odkrywa za tym doświadczeniem zaskakujące światy, wspomnienia, które znajdują się »na odwrocie minut«, na odwrocie tego, co nazywamy rzeczywistością, a które zawsze nam towarzyszą, zawsze czujemy ich wzrok skupiony na nas” – pisał Leon Neuger, polski tłumacz szwedzkiego poety. W Polsce tłumaczenia jego książek ukazywały się od lat 90., najnowszym wyborem jest tom „Wiersze i proza 1954–2004” w przekładach Neugera i Magdaleny Wasilewskiej-Chmury. W 1990 r. Tranströmer przeżył udar mózgu, żyjąc odtąd częściowo sparaliżowany i z afazją. Miał 84 lata.

BREGOVIĆ NA KRYMIE

Serbski kompozytor i muzyk przed koncertem w Sewastopolu zaapelował do rosyjskich dziennikarzy, aby nie martwili się zachodnimi sankcjami nałożonymi na ich kraj. „Na Bałkanach zawsze czuliśmy tę wielkość, która przychodziła ze wschodu, z Rosji” – mówił Goran Bregović. Za kilka tygodni wystąpi na Ukrainie i w Polsce.

WIERSZE Z UKRAINY

Ukraińskie dzieci „bawią się w Berkut. Przerażające. W tych wierszach jest często refleksja: co z nich wyrośnie. To są dzieci, które były świadkami przemocy i śmierci. Niektóre straciły kogoś bliskiego, inne dom, który został zbombardowany, wyjechały z rodzinnego miasta. Na spotkaniu w Winnicy organizator zaprowadził nas do szpitala dla psychicznie chorych, mówiąc, że jest w nim wielu weteranów II wojny światowej. Zaczęliśmy rozmawiać o tym, że niedługo będą tam weterani tej wojny” – mówi Aneta Kamińska, poetka i tłumaczka, autorka trafiającej właśnie do księgarń antologii najnowszej poezji ukraińskiej „Wschód – Zachód”.

POEZJA W SIECI

Pod adresem www.versopolis.com można znaleźć nowy portal, stawiający sobie za zadanie upowszechnianie twórczości młodych europejskich poetów.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2015