Reklama

Autoparodia noblisty

Autoparodia noblisty

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Poeci, szczególnie wybitni, rzadko są skłonni do parodiowania swojej twórczości. Właśnie odkryliśmy chlubny wyjątek.
Fot. Andrei Romanenko / DOMENA PUBLICZNA
W

W papierach po zmarłym w tym roku Tomasie Tranströmerze, szwedzkim laureacie literackiej Nagrody Nobla (2011), odnaleziono niecodzienny wiersz. Jest to autoparodia poety odnosząca się bezpośrednio do otwierającego jego debiutancki tom, „17 wierszy” (1954), utworu „Preludium”, ale też do stylu poety. Tak się szczęśliwie składa, że polski czytelnik ma do dyspozycji wszystkie opublikowane tomy Tomasa Tranströmera („Wiersze i proza 1954–2004”, Wydawnictwo a5, 2012) w przekładzie Magdaleny Wasilewskiej-Chmury i piszącego te słowa, jest zatem do czego się odwoływać. Jak to często bywa, parodia wymaga objaśnień dotyczących jej kontekstu.

Oto one:
1. Wiersz „Preludium dodatkowe – dedykowane mojemu egzegecie” powstał w 1983 r. Wtedy to właśnie Kjell Espmark, przyjaciel Tranströmera, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Sztokholmskiego, poeta, prozaik, eseista,...

4032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]