Reklama

Autoparodia noblisty

Autoparodia noblisty

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Poeci, szczególnie wybitni, rzadko są skłonni do parodiowania swojej twórczości. Właśnie odkryliśmy chlubny wyjątek.
Fot. Andrei Romanenko / DOMENA PUBLICZNA
W

W papierach po zmarłym w tym roku Tomasie Tranströmerze, szwedzkim laureacie literackiej Nagrody Nobla (2011), odnaleziono niecodzienny wiersz. Jest to autoparodia poety odnosząca się bezpośrednio do otwierającego jego debiutancki tom, „17 wierszy” (1954), utworu „Preludium”, ale też do stylu poety. Tak się szczęśliwie składa, że polski czytelnik ma do dyspozycji wszystkie opublikowane tomy Tomasa Tranströmera („Wiersze i proza 1954–2004”, Wydawnictwo a5, 2012) w przekładzie Magdaleny Wasilewskiej-Chmury i piszącego te słowa, jest zatem do czego się odwoływać. Jak to często bywa, parodia wymaga objaśnień dotyczących jej kontekstu.

Oto one:
1. Wiersz „Preludium dodatkowe – dedykowane mojemu egzegecie” powstał w 1983 r. Wtedy to właśnie Kjell Espmark, przyjaciel Tranströmera, literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Sztokholmskiego, poeta, prozaik, eseista,...

4032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]