Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

07.03.2022
Czyta się kilka minut
1–7 marca
W

W TEATRZE

Teatr Nowy Proxima wystawi sztukę o prezydencie Ukrainy Wołodymyrze Zełenskim. Tekst napisze Ziemowit Szczerek, wyreżyseruje Piotr Sieklucki, zagrają aktorzy z Ukrainy, którzy mieszkają w Krakowie albo właśnie do niego dotarli. Premiera planowana jest na koniec kwietnia.

W TELEWIZJI

Tymczasem do szwedzkiej firmy, dystrybutora słynnego serialu komediowego z Zełenskim w roli głównej, ustawiła się kolejka kilkunastu europejskich stacji chętnych do nabycia praw do jego emisji. Tantiemy przekazane zostaną ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi. „Sługę narodu” można na razie oglądać na YouTubie. Film opowiada o perypetiach nauczyciela historii Wasyla Pietrowicza Gołoborodko, wroga oligarchów, który został prezydentem.

Z POMOCĄ

Ukraińscy artyści, pisarze i tłumacze otrzymują na bieżąco wsparcie wielu polskich instytucji kultury. Wrocławski Dom Literatury oraz Instytut Książki poza dachem nad głową zapewniły gościom granty i pracę. Staromiejski Dom Kultury i Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiły swój program stypendialny – formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie sdk.pl. Listę instytucji wspierających artystów znaleźć można także na stronie MKiDN w zakładce „Dla Ukrainy”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]