Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

26.08.2019
Czyta się kilka minut
20–26 sierpnia
U

UZNANIE

Nie ma wątpliwości co do rosnącej popularności Olgi Tokarczuk za Oceanem. Po tym jak portret pisarki opublikował magazyn „New Yorker”, o przetłumaczonej właśnie na rynek amerykański powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” piszą wszystkie najważniejsze media. Recenzenci porównują laureatkę Międzynarodowego Bookera do Lauren Groff, nazywając Tokarczuk „mistrzynią opowiadania”.

WZMOŻENIE

Przez prawie 50 lat Międzynarodowa Rada Muzeów (ICOM) definiowała muzeum jako działającą non-profit instytucję, która nabywa, chroni i bada zarówno materialne, jak i niematerialne dziedzictwo ludzkości dla celów edukacyjnych, poznawczych oraz dla przyjemności zwiedzających. W zaktualizowanej właśnie definicji pojawiła się wzmianka o „godności ludzkiej” i „sprawiedliwości społecznej”, która wywołała dyskusję muzealników na całym świecie. Ze względu na temperaturę międzynarodowej debaty aktualizację definicji przełożono – zostanie ona ostatecznie uchwalona na początku września w Kyoto.

INSPIRACJE

Nominowana także do Nagrody Bookera brytyjska pisarka Zadie Smith po swojej ostatniej wizycie w Polsce napisała opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Sopocie. „Dialektyka” to jeden z tekstów zbioru „Grand Union”, który znajdziemy w księgarniach jesienią. Smith jest jedną z najpopularniejszych obecnie pisarek na świecie, w Polsce ukazało się jak dotąd kilka jej powieści oraz eseje i zbiór opowiadań „Lost and Found”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]