Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

10.06.2019
Czyta się kilka minut
3 – 9 czerwca
I

Inspiracja

Szukającym lektur na nadchodzące lato „The New Yorker” poleca powieść Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Zekranizowana przez Agnieszkę Holland i przetłumaczona na język angielski przez Antonię Lloyd-Jones książka była kandydatką do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera. „To jedna z bardziej inspirujących powieści, jakie miałam okazję przeczytać w ostatnim czasie” – napisała krytyczka nowojorskiego tygodnika.

Nagroda

Laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej została Marta Podgórnik – wyróżniono jej najnowszy tom „Mordercze ballady”. Można traktować tę książkę jako zbiór tekstów rozprawiających się z romantycznymi i popkulturowymi kliszami, kreujących nowy model ironicznej, okrutnej „ballady panieńskiej” – uzasadniał wybór jeden z jurorów, poeta Karol Maliszewski. Nagrodę Szymborskiej przyznano po raz siódmy.

Pożegnanie

7 czerwca zmarł Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta, twórca legendarnego „Przesłuchania”, a także „Układu zamkniętego” i „Zaćmy”. Portretował ludzi uwikłanych w historię i ideologię, badał mechanizmy prowadzące do nadużycia władzy. Bugajski był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za „wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” odznaczono go w 2008 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W tym samym roku otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]