Ku większej chwale

22. kwietnia w Krakowie odbyły się główne uroczystości Jezuickiego Roku Jubileuszowego w 450. rocznicę śmierci św. Ignacego Loyoli oraz 500. rocznicę urodzin św. Franciszka Ksawerego i bł. Piotra Fabera.

24.04.2006

Czyta się kilka minut

Obchody rozpoczął Prowincjał Polski Południowej ks. Krzysztof Dyrek powitaniem gości, m. in. kardynałów Franciszka Macharskiego, Zenona Grocholewskiego, Stanisława Nagyego, biskupów Jana Zająca i Albina Małysiaka, a także przedstawicieli innych zakonów oraz nauki i polityki. Abp Stanisław Dziwisz, który nie mógł uczestniczyć w uroczystościach, wystosował list, w którym dziękował Bogu za "dobro będące udziałem Kościoła za sprawą Towarzystwa Jezusowego".

Pierwsza część uroczystości - sesja naukowa - odbyła się w krakowskim Ignatianum. O. prof. Ludwik Grzebień - rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej - zarysował tradycje wyższych uczelni jezuickich na terenach Europy Wschodniej, podkreślając ich rolę w aktywizowaniu społeczeństw. Zaś kard. Grocholewski, rozważając ideę szkolnictwa religijnego, ubolewał nad rozdziałem zmysłu pobożności i wykształcenia oraz zaznaczał ogromną wagę apostolskiego wymiaru działalności edukacyjnej (w tym akademickiej). Kardynał przypomniał, że za pontyfikatu Jana Pawła II powstały dwa najważniejsze dokumenty stanowiące o rozróżnieniu wydziałów

i uniwersytetów kościelnych od katolickich. Cytował też list św. Franciszka Ksawerego do św. Ignacego Loyoli, w którym pierwszy z nich sprzeciwiał się tym, którzy posiadają więcej wiedzy niż miłości. Jezuitom życzył, by ich pracom towarzyszyła bezkompromisowa miłość do Kościoła, ofiarna miłość do ludzi i żarliwa miłość Chrystusa.

Pierwszą część krakowskich uroczystości zakończył prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej o. Dariusz Kowalczyk. Przypomniawszy, że szkoły jezuickie dopiero po 1989 r. mogły w pełni się rozwinąć, wyraził wdzięczność parlamentarzystom - inicjatorom ustawy, która umożliwiła dotowanie z budżetu państwa jezuickich uczelni - Ignatianum i warszawskiego Bobolanum. Ostatnim akcentem były podziękowania za życzenia i obietnica dołożenia wszelkich starań, by się spełniły.

W samo południe w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Macharskiego, jezuici odnowili całkowite oddanie się Chrystusowi. W homilii - na przykładzie Golgoty, która przyniosła narodziny Kościoła - kardynał mówił, że każda sytuacja kryzysowa przyczynia się do powstania dobra - tak z zamieszania reformacji narodziło się Towarzystwo Jezusowe. Jezuici nagrodzili kard. Macharskiego za ćwierćwiecze duchowej współpracy wyróżnieniem Ad Maiorem - stworzonym dla duchownych i świeckich przyjaciół zakonu, którzy wspomagają braci w działaniach ku jeszcze większej chwale Boga. Statuetki "Ad Maiorem" , projektu prof. Bronisława Chromego, otrzymali również m. in. posłanka Elżbieta Radziszewska, red. Bogdan Sadowski, prof. Ryszard Terlecki, ks. infułat Julian Pudło, prof. Zdobysław Plisowski, Juliusz Melanowski, od 24 lat opiekujący się archiwum Prowincji Polski Południowej, oraz Katarzyna i Jan Maderowie wspierający jezuitów w trosce o sieroty i dzieci z rodzin patologicznych.

Uroczystości zwieńczył koncert Capelli Cracoviensis w Bazylice. Zamykając krakowską część jubileuszowych obchodów, prowincjał Dariusz Kowalczyk nazwał ich dzień aktem wdzięczności za to, co dobrego miało miejsce od czasów Ignacego Loyoli.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2006