Reklama

Kto zyskał, kto stracił

Kto zyskał, kto stracił

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Jak wygląda Kaukaz Południowy w dwa miesiące po rosyjsko-gruzińskiej "wojnie pięciodniowej"? Odwiedziłem trzy kaukaskie stolice: Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji.
D

Dwa miesiące temu, 7 sierpnia, zaczęła się gruzińska operacja "przywracania kontroli nad separatystyczną Osetią Południową", która dzień później przerodziła się w wojnę rosyjsko-gruzińską. Tymczasem wciąż brakuje podsumowania jej skutków nie tylko dla Gruzji, ale całego regionu zwanego kiedyś Zakaukaziem, a dziś - Kaukazem Południowym. Spróbujmy wypełnić tę lukę. Bo to właśnie dla tego regionu "wojna pięciodniowa" niesie skutki najpoważniejsze. Niektóre z nich dotykają Europę, w tym Polskę.

Gruzja: gospodarka ratunkiem

Nie wnikając w to, kto wojnę zaczął, po co i czy słusznie, na pewno można stwierdzić jedno: przegrała ją Gruzja, a najbliższe miesiące zdecydują o skali tej przegranej.

Przypomnijmy tę Gruzję z, powiedzmy, czerwca tego roku: małe prozachodnie państwo, realizujące od czasu Rewolucji Róż (...

6707

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]