Reklama

Kto zamiast asesorów?

Kto zamiast asesorów?

17.10.2007
Czyta się kilka minut
ANDRZEJ BRZEZIECKI: - Niedługo minie rok od wydania przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia sygnalizacyjnego w sprawie asesorów, z którym Sejm nic nie zrobił. Sędziowie mają wrócić do sprawy 24 października i jeśli wydadzą orzeczenie, może ono stwierdzać niekonstytucyjność instytucji asesora. Co wtedy?
P

Prof. PIOTR WINCZOREK: - Rzeczywiście, jeśli asesorzy nie będą mogli sądzić, a tak pośrednio mówi ustawa zasadnicza, będzie kłopot. Orzeczenia TK są wiążące, a więc dotyczyć będą nie tylko ustawodawcy, ale także władzy sądowniczej. Problem asesorów dotknie głównie spraw w toku. Powstanie pytanie, czy będą mogli je dokończyć. Po wyroku sądowym zawsze jedna ze stron jest niezadowolona i podważenie pozycji asesora będzie kolejną okazją do apelacji. Sądy, by uczynić zadość orzeczeniu, będą musiały zawiesić prowadzone przez asesorów sprawy do rozstrzygnięcia ustawowego lub odebrać im je i przekazać sędziom mianowanym.

- Tyle że ci i tak są już obciążeni.

- Początkowo nie będzie to zauważalne, bo w Polsce sprawy i tak toczą się długo. Jednak po miesiącu-dwóch problem zacznie być dokuczliwy. Tym bardziej że Sejm przez pierwsze miesiące zajmie się sam...

4102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]