Reklama

Księżyc w wersji mini

Księżyc w wersji mini

02.03.2020
Czyta się kilka minut
TWITTER
W

WOJCIECH BRZEZIŃSKI: Wygląda na to, że odkryłeś drugi księżyc Ziemi. Jak to się właściwie robi?

KACPER WIERZCHOS: W nocy 15 lutego razem z Teddym Pruynem siedzieliśmy przy teleskopie i znaleźliśmy ten obiekt. Nie było w nim nic specjalnego, każdej nocy odkrywamy dziesiątki podobnych. Ale następnego dnia ludzie zaczęli liczyć orbitę tego obiektu, i okazało się, że on jest na orbicie Ziemi. Za kilka miesięcy zejdzie na orbitę słoneczną, ale na razie kręci się wokół Ziemi, a nie wokół Słońca. Wszyscy wiemy, że jest tylko jeden naturalny obiekt na orbicie Ziemi, czyli Księżyc. Dlatego napisałem na Twitterze: „possible mini-moon”.

Co o nim wiemy?

Wygląda na to, że to jest naturalny obiekt – asteroida o średnicy 2-4 metrów – ale nie możemy jeszcze wykluczyć sztucznego pochodzenia. Tyle że jest mały, a jednocześnie bardzo ciężki, więc nie wiadomo do końca, co by to mogło być. Kontaktowało się z nami wielu astronomów, wiem, że celują w ten obiekt ogromne teleskopy na Hawajach, w Hiszpanii i tutaj, w Stanach, i usiłują otrzymać jego spektrum. Da ono dużo informacji, choć nie opowie całej jego historii. Jestem optymistą i sądzę, że za tydzień będziemy wiedzieli na sto procent, czy to satelita naturalny, czy sztuczny.

To całe medialne zainteresowanie chyba nie jest typowe dla Waszej pracy?

My pracujemy po cichu, w nocy, jak latarnicy. Mamy piękny widok. Ale to ciekawa sensacja, tyle wywiadów i kontaktów – cieszę się z tego powodu.

Jeśli potwierdzi się, że to obiekt naturalny, jak go nazwiecie?

Nie mogę jeszcze powiedzieć. Teraz funkcjonuje nazwa 2020CD3 i na razie niech tak zostanie. ©

KACPER WIERZCHOS pracuje w Catalina Sky Survey, finansowanym przez NASA obserwatorium, które zajmuje się poszukiwaniami potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi ciał niebieskich.

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]