Reklama

Ładowanie...

Krzysztof Komeda: "Astigmatic"

19.09.2004
Czyta się kilka minut
Reedycja kolejnego albumu wchodzącego w skład wznowionej niedawno serii Polish Jazz. Astigmatic został nagrany przez kwintet Komedy, którego ówczesny skład tworzyli: kontrabasista Günter Lenz (Niemcy), perkusista Rune Carlsson (Szwecja), Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Album zawiera trzy obszerne kompozycje autorstwa lidera: Astigmatic, Kattorna (oparty na motywie z filmu pod tym samym tytułem) i Svantetic (poświęcony szwedzkiemu poecie i przyjacielowi Komedy, Svenowi Forsterowi).
A

Album łączy język nowoczesnego jazzu (modalność, pantonalizm, swobodna improwizacja), precyzyjną formę (nawiązania do ronda, wariacji, allegra sonatowego) i elementy XX-wiecznych technik kompozytorskich (aleatoryzm, sonoryzm). Jednak bogactwo i monumentalizm budowy to tylko jedno oblicze utworów Komedy. O wiele ważniejsza wydaje się sama ekspresja, emocjonalizm, liryzm, które przenikają niemal każdą nutę muzyki. Warto tu przypomnieć, że Komeda szkicował swe partytury z myślą o konkretnych wykonawcach, zatem udział w nagraniach Namysłowskiego i Stańki był przez lidera dokładnie przemyślany. I jeszcze jedno: sam Komeda, nie będąc “technicznym" pianistą, przyjął tu raczej rolę koordynatora całości, osoby precyzyjnie sterującej przebiegiem muzycznego procesu.

Nagrany w 1965 r. “Astigmatic" od razu zdobył wielkie uznanie wśród krytyków i miłośników jazzu. Album...

1316

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]