Reklama

Krwawe święta

Krwawe święta

04.01.2011
Czyta się kilka minut
Kiedy po północy 31 grudnia wierni wychodzili po Mszy św. z koptyjskiego kościoła w Aleksandrii (Egipt), wybuchł samochód zaparkowany przed świątynią. Ładunek, zawierający fragmenty metalu, aby zwielokrotnić obrażenia, zabił 22 osoby i ranił 79. Chrześcijanie wylegli na ulice, wkrótce miasto ogarnęły zamieszki: płonęły samochody, grupy chrześcijan i muzułmanów toczyły regularne walki. Związana z rządem prasa przestrzegła przed spiskowcami, którym zależy na wywołaniu wojny religijnej podobnej do tej Libanie w latach 1975-90.
O

Okres Bożego Narodzenia na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji jest naznaczony krwią. W nigeryjskich miastach Jos i Maiduguri eksplodowały bomby, zginęło prawie 100 osób. Władze wprowadziły godzinę policyjną. Pasterkę w mieście Jolo na Filipinach przerwała eksplozja ładunku umieszczonego w suficie kaplicy. Obrażeń doznało 10 osób. W Iraku, jednym z najbardziej niebezpiecznych dla chrześcijan miejsc na świecie, pasterek nie było w ogóle - biskupi z nich zrezygnowali z obawy przed rzezią, jaką zapowiedzieli im terroryści z tzw. Islamskiego Państwa Irackiego. To oni 31 października dokonali masakry w syrokatolickim kościele w Bagdadzie i atakowali domy należące do chrześcijan. Zginęło wtedy ponad 50 osób. 30 grudnia terroryści wrzucili granaty przez okna kilku chrześcijańskich domów: zginęły 2 osoby, przynajmniej 8 raniono. Benedykt XVI w niedawnym Orędziu na Dzień Pokoju...

1520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]