Reklama

Kruche przywództwo Schetyny

Kruche przywództwo Schetyny

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej, stworzonej przez PO i Nowoczesną, była oczywistą odpowiedzią na wcześniejszy podobny wyborczy spektakl PiS z udziałem Jarosława Kaczyńskiego.
T

To przewidywalne, że Grzegorz Schetyna próbuje się ścigać z PiS na obietnice socjalne – takie dziś jest oblicze polityki. Analiza owych obietnic nie ma jednak większego sensu, bo często w ogóle nie dotyczą one działalności samorządu.

Ważniejsze w tej konwencji było jednak co innego. Po pierwsze twardy, antypisowski przekaz. Mimo iż wybory lokalne rządzą się innymi prawami od sejmowych, to Schetyna chce je maksymalnie upolitycznić.

Uderzeniem w PiS mieli być także niektórzy zaprezentowani kandydaci. Antoni Pikul to działacz opozycji antykomunistycznej, oskarżony w stanie wojennym przez prokuratora Stanisława Piotrowicza, dziś czołowego posła PiS. Adrian Glinka i Jakub Hartwich to z kolei twarze protestu niepełnosprawnych w Sejmie, który dał się we znaki rządowi. Oczywiście, masa w tym hipokryzji, bo niepełnosprawni protestowali także za rządów Platformy, a miejsc wyborczych wówczas od niej nie dostali.

Drugim ważnym sygnałem jest początek realnego przegrupowania na lewicy. Na konwencji pojawiła się Barbara Nowacka i oznajmiła, że jej Inicjatywa Polska stawia na współpracę ze Schetyną w wyborach sejmikowych. Dla lidera PO to cenny wizerunkowy nabytek. Będzie lewicową kontrofertą PO wobec Roberta Biedronia, który zaczyna budowę własnego ugrupowania.

Na progu maratonu wyborczego nie ma już wątpliwości: Schetyna pokonał konkurentów w wyścigu do przywództwa po stronie opozycji. Jednak to przywództwo kruche, oparte tylko na finansowej i organizacyjnej pozycji Platformy. I na błędach popełnionych przez Nowoczesną i lewicę. ©

Autor jest dziennikarzem Onet.pl.

Czytaj także: Andrzej Stankiewicz: Kaczyński wraca do gry

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kiedy Schetyna był silnym przywódcą ?

Doskonale zdaje sobie sprawę, że konstytucja jest niedoskonała i że można byłoby to poprawić, ale nie, takie coś jak myślenie w kategoriach dobra dobra wspólnego jest totalnie obce. Nawet sędzia Zabłocki nie potrafi powiedzieć czy na podstawie artykułu 144 ustęp 3 Konstytucji przejście sędziego w stan spoczynku wymaga postanowienia czy nie. Wszyscy widzą oczywiste niedociągnięcia, widzą braki, ale nikt nawet kroku nie zrobi, nie ruszy palcem, żeby cokolwiek zmienić, poprawić skoro można by chociaż raz zadziałać pro publico bono. Ale ta polityczna łazja do niczego się nie nadaje. Jak go boli 500 plus to niech choć zaproponuje 450 plus a jak mu to klepną to on poprze poprawkę konstytucyjna. Może tak. Skoro trzeba negocjować i za wszystko płacić. Jego strategia że najpierw sobie podporządkuje wszystkie odpady z lewej strony to jakaś tragiczna pomyłka. Powinien zmienić doradców.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]