Reklama

Ładowanie...

Królowa nie z tego kraju

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Maryja z Ewangelii nigdy nie przesłaniała Jezusa, ta z pieśni czy z sanktuarium - nieraz.
P

Przybywało poświęconych Matce Najświętszej kościołów, obrazów, wotów, kazań, pieśni. Maryjny kult rozwijał się w Polsce coraz bardziej - tak brzmiałoby najkrótsze podsumowanie tysięcy zajmujących się jego dziejami publikacji, z których większość poświęcona jest konkretnemu sanktuarium w celach informacyjno-promocyjnych. Lektura tych prac sprawia wrażenie, że autorzy podzielają mało chrześcijańskie wierzenie, iż ilość przechodzi w jakość.

Poświęcają tedy mnóstwo uwagi opowieści założycielskiej sanktuarium (od inicjalnego cudu po ofiarność fundatora), a także wielkim, średnim i drobnym przedmiotom (kościół, obraz, wota) oraz liczebności pielgrzymów, a rzadko pytają: za kogo ludzie ci uważali Matkę Syna Człowieczego? A przecież od odpowiedzi na to pytanie zależały zarówno kierowane do niej spodziewania, jak i świadomość (lub brak tejże) jej oczekiwań wobec...

12590

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]