Reklama

Królowa nie z tego kraju

Królowa nie z tego kraju

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Maryja z Ewangelii nigdy nie przesłaniała Jezusa, ta z pieśni czy z sanktuarium - nieraz.
P

Przybywało poświęconych Matce Najświętszej kościołów, obrazów, wotów, kazań, pieśni. Maryjny kult rozwijał się w Polsce coraz bardziej - tak brzmiałoby najkrótsze podsumowanie tysięcy zajmujących się jego dziejami publikacji, z których większość poświęcona jest konkretnemu sanktuarium w celach informacyjno-promocyjnych. Lektura tych prac sprawia wrażenie, że autorzy podzielają mało chrześcijańskie wierzenie, iż ilość przechodzi w jakość.

Poświęcają tedy mnóstwo uwagi opowieści założycielskiej sanktuarium (od inicjalnego cudu po ofiarność fundatora), a także wielkim, średnim i drobnym przedmiotom (kościół, obraz, wota) oraz liczebności pielgrzymów, a rzadko pytają: za kogo ludzie ci uważali Matkę Syna Człowieczego? A przecież od odpowiedzi na to pytanie zależały zarówno kierowane do niej spodziewania, jak i świadomość (lub brak tejże) jej oczekiwań wobec...

12590

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]