Reklama

Królewska uczta

Królewska uczta

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Początek Księgi Estery ukazuje bogactwo, chwałę i wielkość Ahaswerusa, znanego Grekom pod imieniem Xerxesa, syna Dariusza I, założyciela perskiego imperium.
N

Na siedmiodniowej uczcie spotkali się satrapowie (namiestnicy), by złożyć hołd władcy. Król wrócił właśnie z wyprawy na Grecję, która nie okazała się pełnym sukcesem. Wygrał co prawda ze Spartanami, spalił Ateny, ale jego flota uległa Grekom pod Salaminą. Musiał zresztą pilnie wracać z wojny, by stłumić bunt w Babilonie.

Xerxes przygotowywał się do kolejnej wyprawy na Grecję, którą, jak wiemy, przegrał, a ta przegrana ostatecznie odwróciła jego los. Nie pomogło biczowanie wód Hellespontu. Skończył się czas zwycięskiego władcy potężnego imperium, wówczas największego na ziemi, sięgającego Indii na wschodzie i Egiptu oraz Etiopii na południu. Niedługo potem zginął w zamachu i został pochowany w pięknym grobowcu, pozbawionym inskrypcji. Historia Ahaswerusa niejako zapowiada historię Żydów, która zaczyna się od zapowiedzi klęski, a kończy ocaleniem i wielką radością. Los jest...

2785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jeszcze do niedawna czytając ten fragment myślałam sobie że królowa nie przyszła bo nie szanowała swojego męża. Teraz czytam i myślę, sala pełna pijanych mężczyzn, a król wzywa swoją małżonkę żeby pochwalić się jej wdziękami. Trochę inaczej wygląda wówczas jej reakcja.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]