Reklama

Krew i ogień

Krew i ogień

23.03.2003
Czyta się kilka minut
„I pierwszy [anioł] zatrąbił. A powstał grad i ogień - pomieszane z krwią, i spadły na ziemię. A spłonęła trzecia część ziemi...” Ten fragment Apokalipsy przychodzi na myśl, kiedy czytamy krótką powieść Jachyma Topola „Anioł”.
P

Powieść w Czechach wyszła po raz pierwszy w roku 1995, potem miała jeszcze dwa wydania, została przełożona na kilka języków, a ponadto zekranizowana przez znanego u nas jako twórca filmu „Zabić Sekala” Vladimfra Michalka.

A więc apokalipsa! Ale czasem tej apokalipsy jest nasza współczesność. Przemoc, okrucieństwo, mafie, narkotyki, płatni zabójcy, podejrzane sekty religijne, drobni krętacze i łajdacy to charakterystyczne dla niej zjawiska. Świat współczesny to świat, w którym „życie trzeba czasem po prostu wytrzymać”. Archanioł Michał i jego aniołowie bynajmniej jeszcze nie pokonali Smoka, „który się zwie diabeł i szatan” (XII, 7-10), odwieczna walka trwa. Akcja utworu toczy się zarówno przed przemianami ustrojowymi w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i po nich. Upadek komunizmu wydaje się tylko drobną porażką sił zła. Apokalipsa trwa w najlepsze niezależnie od niej. Jest...

6308

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]