Reklama

Kres królestwa pingwinów

Kres królestwa pingwinów

23.03.2020
Czyta się kilka minut
Było to widać na zdjęciach lotniczych z 2017 r. Na Wyspie Świń (Île aux Cochons), w subantarktycznym archipelagu Crozeta, jeszcze 30 lat temu żyło milion pingwinów królewskich.
D

Dziś z największej na świecie kolonii tego gatunku została jedna dziesiąta. 900 tys. nielotów zniknęło. Jesienią ubiegłego roku wyruszyła tam francuska ekspedycja naukowa ekologów Henriego Weimerskircha i Charlesa Bosta. Ich pierwsze ustalenia publikuje „Science”.

Winne nie są lądowe drapieżniki (m.in. zawleczone tu przez wielorybników koty), pingwiny nigdzie się nie przeniosły ani nie chorowały. Przyczyną jest najpewniej ocieplenie oceanu: w czasie lęgu na zmianę jedno z rodziców opiekuje się gniazdem, a drugie płynie po pożywienie nawet setki kilometrów na południe, ku tzw. strefie konwergencji antarktycznej, gdzie zimne wody spotykają się z cieplejszymi. Na takich frontach termicznych gromadzi się morska fauna. Ocieplenie oceanu odsuwa strefę bardziej na południe, zmuszając pingwiny do dalszych podróży i narażając na śmierć z wyczerpania, głodu i od drapieżników. Zdesperowane ptaki zaczęły też ruszać na północ, ku tzw. frontowi subantarktycznemu. Badacze zauważają, że wywołana globalnym ociepleniem zagłada grozi też innym gatunkom pingwinów. ©℗ Na podst. Science

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]