Reklama

Kraj płacze, a ich nie ma

Kraj płacze, a ich nie ma

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Ks. Adam Boniecki: Kiedy czytałem o tym, jak się księża modlili, udając że nie słyszą, co się dzieje na zewnątrz, w pierwszym odruchu pomyślałem: hipokryci. A teraz myślę: co oni mieli robić? Rzucić się na tych z maczetami?Wojciech Tochman: Nie. Nie wiem. Jestem bezradny. Nie odmawiam nikomu prawa do strachu. Chcę, żeby czytelnik skonfrontował się z pytaniami: czy sam kiedyś był w podobnej sytuacji?
K

Książka reportażysty Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" to opowieść o ludobójstwie w Rwandzie, zawierająca relacje ocalonych i świadków zbrodni. Po jej ukazaniu się redakcja "TP" otrzymała dwa listy od księży pallotynów z Rwandy - w tym od cytowanego w reportażu ks. Stanisława Filipka - które podważają wiarygodność tez i opisu zachowania katolickich misjonarzy w obliczu ludobójstwa w 1994 r., a zwłaszcza w czasie masowego mordu dokonanego na terenie parafii na Gikondo w Kigali. Listy te stały się impulsem do rozmowy ks. Adama Bonieckiego, w przeszłości wielokrotnie podróżującego do Rwandy, z autorem książki.

Ks. Adam Boniecki: Podczas podróży po Rwandzie zapoznał się Pan z dość szerokim - choć przecież niekompletnym - spektrum zachowań Kościoła. Czy rzeczywiście Kościół nie zdał w tamtej sytuacji egzaminu?

...
17755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]