Reklama

Kraj płacze, a ich nie ma

Kraj płacze, a ich nie ma

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Ks. Adam Boniecki: Kiedy czytałem o tym, jak się księża modlili, udając że nie słyszą, co się dzieje na zewnątrz, w pierwszym odruchu pomyślałem: hipokryci. A teraz myślę: co oni mieli robić? Rzucić się na tych z maczetami?Wojciech Tochman: Nie. Nie wiem. Jestem bezradny. Nie odmawiam nikomu prawa do strachu. Chcę, żeby czytelnik skonfrontował się z pytaniami: czy sam kiedyś był w podobnej sytuacji?
K

Książka reportażysty Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" to opowieść o ludobójstwie w Rwandzie, zawierająca relacje ocalonych i świadków zbrodni. Po jej ukazaniu się redakcja "TP" otrzymała dwa listy od księży pallotynów z Rwandy - w tym od cytowanego w reportażu ks. Stanisława Filipka - które podważają wiarygodność tez i opisu zachowania katolickich misjonarzy w obliczu ludobójstwa w 1994 r., a zwłaszcza w czasie masowego mordu dokonanego na terenie parafii na Gikondo w Kigali. Listy te stały się impulsem do rozmowy ks. Adama Bonieckiego, w przeszłości wielokrotnie podróżującego do Rwandy, z autorem książki.

Ks. Adam Boniecki: Podczas podróży po Rwandzie zapoznał się Pan z dość szerokim - choć przecież niekompletnym - spektrum zachowań Kościoła. Czy rzeczywiście Kościół nie zdał w tamtej sytuacji egzaminu?

...
17755

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]