Kraj płacze, a ich nie ma

Ks. Adam Boniecki: Kiedy czytałem o tym, jak się księża modlili, udając że nie słyszą, co się dzieje na zewnątrz, w pierwszym odruchu pomyślałem: hipokryci. A teraz myślę: co oni mieli robić? Rzucić się na tych z maczetami?Wojciech Tochman: Nie. Nie wiem. Jestem bezradny. Nie odmawiam nikomu prawa do strachu. Chcę, żeby czytelnik skonfrontował się z pytaniami: czy sam kiedyś był w podobnej sytuacji?

17.05.2011

Czyta się kilka minut

Książka reportażysty Wojciecha Tochmana "Dzisiaj narysujemy śmierć" to opowieść o ludobójstwie w Rwandzie, zawierająca relacje ocalonych i świadków zbrodni. Po jej ukazaniu się redakcja "TP" otrzymała dwa listy od księży pallotynów z Rwandy - w tym od cytowanego w reportażu ks. Stanisława Filipka - które podważają wiarygodność tez i opisu zachowania katolickich misjonarzy w obliczu ludobójstwa w 1994 r., a zwłaszcza w czasie masowego mordu dokonanego na terenie parafii na Gikondo w Kigali. Listy te stały się impulsem do rozmowy ks. Adama Bonieckiego, w przeszłości wielokrotnie podróżującego do Rwandy, z autorem książki.

Ks. Adam Boniecki: Podczas podróży po Rwandzie zapoznał się Pan z dość szerokim - choć przecież niekompletnym - spektrum zachowań Kościoła. Czy rzeczywiście Kościół nie zdał w tamtej sytuacji egzaminu?

Wojciech Tochman: Najpierw trzeba powiedzieć o tych siostrach i księżach, którzy musieli zginąć, bo byli Tutsi. Habit ich przed niczym nie chronił. Wśród księży Hutu można wyróżnić dwie postawy: jedni zabijali i gwałcili, a drudzy nie. Ci drudzy sami siebie stawiali wśród ofiar. I ginęli. O takiej męczeńskiej śmierci opowiadam w książce. Podaję imię i nazwisko księdza Hutu. Zamordowano go, bo nie chciał opuścić swoich parafian Tutsi.

W 1994 r. byli tam także misjonarze z Europy. Większość z nich, powiedziałbym nawet, że prawie wszyscy, najpierw biernie przyglądała się zabijaniu, a zaraz potem wsiadła do samolotów i odleciała z Rwandy. Działo się to zwykle w pierwszych dniach ludobójstwa. Duszpasterze zostawili swoje owce w największej potrzebie.

Ci, którzy niezbyt uważnie przeczytali "Dzisiaj narysujemy śmierć", twierdzą, że Pan tę postawę misjonarzy ocenia. Że, Pana zdaniem, oni mieli tam zostać, położyć głowy pod maczety.

Niczego takiego od nikogo nie oczekuję. Piszę, że sam też pewnie bym stamtąd uciekł. Że stchórzyłbym. Sprawy trzeba nazywać po imieniu, ale nie należy tego mylić z oceną. W ślad za Philipem Zimbardo uważam, że bierne przyglądanie się złu jest także złem. I że najgorsze, co można zrobić potem, to odmawiać rozmowy o tym, co się wydarzyło. To jest właśnie dzisiejsza postawa białych duchownych w Rwandzie. Oni nie rozmawiają o tym z wiernymi. To tabu. Więc jeśli cokolwiek w mojej książce oceniam, to postawę ludzi Kościoła po ludobójstwie.

Misjonarze wrócili tam, kiedy maczety były jeszcze ciepłe. Mieli wysoko podniesione głowy. Bo Kościół w Rwandzie, tak ja go zobaczyłem, jest tryumfujący, zadowolony z siebie. I wtedy, i dzisiaj. Jakby kilkanaście lat temu nie dokonano tam jednego z największych ludobójstw w historii. Jakby nie zrobili tego przede wszystkim katolicy. I jakby ofiarami nie byli głównie katolicy. Co roku w kwietniu, w rocznicę ludobójstwa, odbywają się tam ceremonie żałobne z udziałem ocalonych, polityków, także ambasadorów o różnych kolorach skóry. Są tam biali wolontariusze organizacji dobroczynnych, biali turyści. Ale białych misjonarzy tam nie ma. Nie towarzyszą swym wiernym w cierpieniu. Cały kraj płacze, a ich nie ma. Nad całym krajem słychać lament, a misjonarze zatykają uszy. Ich postawa nasuwa przerażająco czytelne wnioski.

To może znaczyć, że w stosunku białych księży panuje tam jakaś nieufność, pretensja...

Pretensje do Kościoła są olbrzymie. A nieufność? Nie wiem, z której strony większa. Domy misjonarzy są otoczone wysokimi murami. Bramy z żelaza otwiera się tylko wtedy, gdy ksiądz wyjeżdża z domu albo wraca. I ja, na początku pracy w Rwandzie, mieszkałem za takim murem. Zwykle u pallotynów na Gikondo w Kigali. Byli dla mnie uprzejmi, gościnni. Okazałem się nielojalnym gościem. Bo wybrałem lojalność wobec ofiar. Czyli tych, których ścięto przed tamtejszym kościołem 9 kwietnia 1994 r. lub spalono w zakonnej kaplicy trzy dni poźniej.

Sprawa jest delikatna. Nie napisał Pan wprost: pallotyni postanowili, że ludzi szukających schronienia w misji trzeba zabijać poza kościołem, bo w środku jest wystawiony Najświętszy Sakrament. Dwukrotnie i uważnie przeczytałem ten fragment. Ale przy szybkiej lekturze wychodzi na to, że księży interesowało właściwie tylko to, co się stanie z Najświętszym Sakramentem.

W książce cytuję zdanie ks. Stanisława Filipka, świadka mordu w parafii na Gikondo: "W kościele był wystawiony Najświętszy Sakrament, więc ludzi wyprowadzono na zewnątrz". Pytam o to "więc". To "więc" mnie niepokoi. I nie dostaję odpowiedzi. Słyszę milczenie. Czy raczej pytania nie księdza, ale śledczego: kto pana finansuje, kto za panem stoi? Czy kapłan-świadek masowego mordu może go traktować jak sprawę osobistą? Czy ludobójstwo, które się zdarzyło na placu przed kościołem, to jego prywatna sprawa? Czy może w tej sprawie milczeć? Postawiłbym to pytanie, gdyby w ogóle doszło do jakiejkolwiek sensownej wymiany zdań między nami. Ale - z wyjątkiem ks. Stanisława Urbaniaka, pallotyna, który jest postacią wspaniałą i bohaterską - z duchownymi w Rwandzie o ludobójstwie nie było rozmowy.

Uderza jednak w Pana książce kontrast między niezwykle ostrożnym stosunkiem do ofiar a dość stanowczym podejściem do świadków ludobójstwa.

Gdyby tylko ks. Filipek zechciał ze mną porozmawiać... Wyobrażałem sobie, że siedzimy i mówimy o tamtej sytuacji bez wyjścia, sytuacji ponad ludzką miarę... Mordercy z maczetami w rękach gonią swe ofiary wokół kościoła, księża patrzą, wcześniej ratują Najświętszy Sakrament... Pytam, gdzie mieszka Chrystus, a ksiądz mi mówi, że przede wszystkim w człowieku... ale co było robić? - mógłby zapytać. Może by dodał: poległem tam jako kapłan, może by tylko zamilkł... Jakże ja byłbym wobec niego wtedy ostrożny. Mówiłbym mu: no skąd! Ksiądz nie może nosić w sobie poczucia winy.

Długo i ostrożnie rozmawiałem z Jerzym Mączką, polskim wojskowym, który widział zbrodnie na Gikondo niemal klatka po klatce. Jego szczegółową relację zweryfikowałem jeszcze w wielu źródłach. Też patrzył, też nic nie zrobił. Potem pochował te osiemdziesiąt ciał. Tyle mógł. A kiedy pracowałem w Rwandzie, specjalnie przyleciał do Kigali, by mi wszystko pokazać na miejscu. Tu leżała dziewczyna, tu ten mały chłopiec, tu ten, tu tamten. A tam siedzieli księża. Swój przyjazd do Rwandy po szesnastu latach nazwał oczyszczeniem.

Byłbym wobec ks. Filipka tak ostrożny, jak ostrożny byłem wobec polskiego żołnierza i ocalonych. Bo uważam, że i ksiądz jest ofiarą. Może w czasie tamtego krótkiego kontaktu, kiedy tylko mnie egzaminował, kim jestem i kto za mną stoi, nie dostrzegłem tego dość wyraźnie. Rozumiem jego panikę i współczuję mu. Ks. Filipek odesłał mnie do posłowia swojego autorstwa w książce księdza Jacka Waligórskiego "To ty, Emmo?". Moim zdaniem jest ono manipulacją: ani razu nie pada w nim słowo "Hutu". Mnie powiedział: "tam napisałem wszystko". Postawiłem więc pytania. I poszukałem w jego tekście adekwatnych odpowiedzi.

Wiem skądinąd, że księża, o których Pan pisze, ukryli tam przed mordercami dwóch Tutsi.

A powiedzieli mi o tym? Oni tam chyba ukryli więcej ludzi. Do dzisiaj boją się o tym mówić, bo ich parafianie to w większości Hutu. Zabiegałem o rozmowę z ks. Filipkiem. Szkoda, że nie wyszło. Mógł mnie zapytać, czy znam ten świst zbliżającej się do szyi maczety. Nie znam, nie słyszałem.

Ciekawi mnie, w którym momencie człowiek przekracza granicę między byciem świadkiem a byciem uczestnikiem. Mam w pamięci opowieść mojego współbrata z Rwandy. Początek tej historii zastał go w jakimś domu rekolekcyjnym. Tam weszli - nie wiem, czy Tutsi, czy Hutu - ludzie z maczetami. Chodzili od pokoju do pokoju i zabijali. Powiedział im: "Dzieci przecież nie będziecie zabijać". A morderca na to: "To uratuj te dzieci". I on je rzeczywiście, chowając gdzieś, uratował.

Każdy świadek jest także uczestnikiem - patrzy i zwykle nie robi nic. Ale bywają bohaterowie. Piszę o ks. Urbaniaku, który uzbroił się w figurę Matki Bożej i krzyczał: "Nie wolno wam zabijać!". Wielu uratował.

Nigdy nie powiedziałbym, że bierny świadek nosi winę. Sądzę, powtórzę to jeszcze raz, że bierne przyglądanie się złu jest złem. I to jest ten ciężar, który świadek dźwiga. Ale to nie znaczy, że uważam tych, którzy się przyglądali, za winnych ludobójstwa.

Trzeba było to powiedzieć. To jest szalenie ważne. Jak w słynnym eseju Jana Błońskiego, który mówi: to, że oni nie mogli uratować Żydów, jest oczywiste. A jednocześnie noszą ciężar tego, co widzieli.

Może trzeba było takie zdanie napisać wprost. Ale literatura, także literatura faktu, to nie tylko słowa, ale i to, co między słowami.

Kiedy czytałem o tym, jak się księża modlili w kaplicy, udając, że nie słyszą, co się dzieje na zewnątrz, w pierwszym odruchu pomyślałem: hipokryci. Ale teraz, drugi raz czytając, myślę: a co oni mieli robić? Rzucić się na tych z maczetami? Próbować je wyrwać?

Nie. Nie wiem. Jestem bezradny.

Pierwszy odruch: schowali się. Drugi odruch: postawili sobie pytanie: "Co my, księża, możemy dla tych ludzi zrobić? Módlmy się, wszystko inne będzie gestem absolutnie nieskutecznym". Te opisy mają kilka warstw. Pierwsze wrażenie jest bardzo negatywne. A jednak przy drugim czytaniu widać co innego.

Nie odmawiam nikomu prawa do strachu. Ani do ucieczki. Chcę, żeby czytelnik, który miałby ocenić tych księży źle, skonfrontował się z oczywistymi pytaniami: czy sam kiedyś był w podobnej sytuacji? Czy czuł to, co Barbara Engelking opisuje w książce "Jest taki piękny słoneczny dzień...": w ustach słodkawo-kwaśny smak zbliżającej się śmierci?

Badacze Holokaustu traktują z ostrożnością obiektywizm relacji Żydów, którzy przeżyli. Z szacunkiem dla dramatu ofiar: opowieść człowieka, który jakimś cudem przeżył rzeź, będzie inna niż kogoś, kto stoi z boku. Pan się z tym borykał. Wyobrażam sobie, iż w czasie rozmów czuł Pan, że chodzi po granicy przyzwoitości. Zmusza ludzi do opowieści, które otwierają rany. Ciekaw jestem, jaki jest Pana stosunek do tej relacji zbiorowej rozpisanej na pojedyncze, subiektywne głosy.

Świadectwa są subiektywne. Reporter powinien je weryfikować. Ale w Rwandzie często to było niemożliwe. Mogłem próbować. Musiałbym najpierw zmusić ofiary do rozmowy w trybie przesłuchania: kiedy, gdzie, kto, kogo, kiedy, czym, jak? Konkret poproszę, nazwisko, data! Nie jestem prokuratorem ani sędzią.

Jak wyglądało aranżowanie tych rozmów, na przykład z kobietami - ofiarami gwałtów?

Moja tłumaczka i przewodniczka Assumpta Mugiraneza jeździła do nich wcześniej. Mówiła, kim jestem i jak pracuję. Mówiła, że nie będę notował nazwisk ani robił zdjęć i że to one same zdecydują o tym, co zechcą powiedzieć. Niektóre kobiety odmawiały, a niektóre się zgodziły. Bo najprawdopodobniej wcześniej nikt z nimi na ten temat nie rozmawiał.

Witaliśmy się, siadaliśmy i ja właściwie mówiłem jedno, dwa zdania, które nie były pytaniem, ale prośbą: "Czy możesz mi opowiedzieć o tamtym czasie? Czy możesz mi opowiedzieć o sobie w tamtym czasie - tyle, ile możesz i ile zechcesz?". Nic więcej, żadnego dociskania, stawiania pod ścianą, ponownego ranienia. Jedne krążyły wokół tematu gwałtu i nigdy go nie dotknęły wprost, a inne o tym mówiły. Assumpta, psycholog z wykształcenia, powiedziała później w "Gazecie Wyborczej", że w trakcie rozmów ze zgwałconymi kobietami nie miałem ani płci, ani koloru skóry, byłem przezroczysty. Moje rozmówczynie miały gwarancję, że nie zapytam o to, kim był sprawca, jaki był sprawca, jak to robił.

Podczas pobytu w Rwandzie odniosłem wrażenie, że przed wojną misjonarze nie byli świadomi stopnia napięcia konfliktu między Hutu a Tutsi. Kiedy jechali tam marianie, było to dla nich najbardziej pokojowe miejsce na świecie, kraj, w którym trzy razy w roku odbywają się żniwa. Od bp. Henryka Hosera, który w czasie wojny pełnił obowiązki nuncjusza w Rwandzie, usłyszałem, że Kościół robił wszystko, aby nie doszło do tragedii.

A na czym, zdaniem Księdza, polegał główny błąd Kościoła w Rwandzie?

Było nim, jak sądzę, wyraźne faworyzowanie Hutu.

Niestety.

I nie chodziło wyłącznie o demografię, o to, że Hutu było znacznie więcej. Katolicy Tutsi po prostu zawiedli Kościół, mieli przed misjonarzami własne pomysły na życie. Hutu byli dla chrześcijaństwa bardziej spolegliwi i stali się szybko tą cząstką ludu Bożego preferito.

Czy Kościół zdołałby uchronić Rwandę przed ludobójstwem? Można by odpowiedzieć: w Europie istniał dwa tysiące lat i nie zapobiegł Zagładzie. Ale czy taka odpowiedź powinna nas zadowolić? Kościół w Rwandzie ma na pewno ogromne zasługi na polu socjalnym. Cała tamtejsza podstawowa opieka medyczna to dzieło Kościoła. Ale jednocześnie ludzie Kościoła nie potrafią się skonfrontować z tym, czego byli uczestnikami - jako ofiary, jako świadkowie, a także jako kaci. Nie potrafią się z tym zmierzyć nawet w najbardziej symboliczny sposób. Kiedy w Polsce konfrontowaliśmy się z faktem mordu Żydów w Jedwabnem, pamiętam, że w kościele na placu Grzybowskim biskupi odbyli nabożeństwo pokutne. Przepraszali Boga.

Ale po ilu latach...

Ile czasu potrzebuje Kościół, aby dojrzeć do przeprosin Boga za swoje grzechy popełnione w Rwandzie? Ilu lat potrzeba, by dojrzeć do przeprosin zabitych i cudem ocalonych? W dwa lata po ludobójstwie Jan Paweł II napisał list do Rwandyjczyków. Pisał, że Kościół nie jest odpowiedzialny za ludobójstwo. Dodał, że ci jego przedstawiciele, którzy dopuścili się zbrodni, powinni zostać osądzeni.

I tu trzeba postawić pytania, które pojawiły się w mojej książce: kto ewakuował z Rwandy duchownych Hutu podejrzanych o zbrodnie ludobójstwa? Kto ich chroni dzisiaj? Może Papież miał dobre intencje, wierzę w to całym sercem. Mówił, ale nie był chyba słyszany przez swoich podwładnych. Może mówił za cicho? Zbyt cicho wołał, kiedy w Rwandzie tamtej wiosny ścinano kark za karkiem? Jan Paweł II - potwierdzają to dokumenty - od samego początku wiedział, co się tam dzieje, że narasta napięcie i że zbliża się nieodwracalne. Mam natrętną fantazję, że Papież reaguje natychmiast, kiedy słyszy, że TO właśnie się zaczęło. Wsiada w samolot i leci do Kigali. Powiedzmy 12 kwietnia 1994 r., kiedy już od kilku dni ulice pokrywają się tysiącami trupów. Na lotnisku całuje ziemię i mówi to, co Mazowiecki powie rok później po Srebrenicy: "Panowie, zatrzymajcie się, na powstrzymanie zbrodni nigdy nie jest za późno". Scenariusze są dwa: albo by Papieża posłuchali - miał w Rwandzie ogromny autorytet - albo by go zabili.

Jest i trzeci: mogliby go po prostu nie posłuchać.

Nie doszło nawet do takiej próby. Nic nam nie wiadomo o tym, że Papież próbował, że chciał, że się starał...

Na pewno było do pomyślenia, żeby przynajmniej wszcząć starania w kierunku takiej papieskiej wizyty. Na początku stanu wojennego w Polsce również spekulowaliśmy: czy Papież przyjedzie, jeśli wejdą Rosjanie? Ale wiadomo było, że nie, że nie stanie naprzeciw czołgom.

Mówimy tu o charyzmatycznym Papieżu, który robił wszystko, żeby przejąć styl zachowania apostołów, Piotra i Pawła, aby wyrwać się ze skorupy narzuconej przez Kościół-instytucję. Czasem mu się to udawało, ale czasem w ostatniej chwili instytucja chwytała go za nogi i musiał rezygnować z jakiegoś zamysłu.

To pytanie - szalenie ważne - dotyczy Kościoła. W jaki sposób, służąc charyzmatowi swojej misji i jednocześnie będąc ograniczonym przez instytucję, robić to, czego najbardziej się od świadka Pana Jezusa oczekuje? Co wikariusz Chrystusa ma do roboty na tym świecie? Jan Paweł II pokazał, że nie jest wielkim menedżerem i biurokratą. On podróżował po świecie - podróżował i był świadkiem.

W książce pytam: czy Watykan, wbrew temu, co mówił Jan Paweł II, ukrywa ludobójców z Rwandy? Od wydania "Dzisiaj narysujemy śmierć" minęło pół roku. I nikt mi na to pytanie nie odpowiedział. Rozmawiałem o tym, jeszcze w trakcie pracy, z abp. Hoserem, który świetnie zna Rwandę. Powiedział mi, że księża ścigani za zbrodnie z 1994 r. są teraz "w różnych europejskich parafiach". I że żadnemu z nich niczego nie udowodniono, więc nie ma o czym mówić. Ale żeby udowodnić przestępstwo, trzeba przekazać podejrzanego wymiarowi sprawiedliwości. Od oskarżania jest prokurator, od obrony adwokat, od osądzenia - sąd. A nie biskupi. Ekstradycji odmawiają wprawdzie władze świeckie Francji i Włoch, ale i Watykan ich nie chce. Trzeba to skonfrontować z wypowiedziami Jana Pawła II...

Niech Pan skonfrontuje wypowiedzi Papieża o celibacie...

To coś jednak w tym Kościele nie działa...

To Pan nie wiedział? Taki sławny reporter!

Wysłuchali Marcin Żyła i Michał Bardel

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2011