Reklama

Kraj bez Lwa

Kraj bez Lwa

07.07.2009
Czyta się kilka minut
Blisko osiem lat po śmierci Massuda na kabulskich ulicach ludzie wciąż kupują jego fotografie, by powiesić je za szybą samochodu lub postawić w oknie. Gdy jedzie się z Kabulu na północ w stronę legendarnej doliny Pandższiru, afgański bohater narodowy coraz bardziej rzuca się w oczy: na wielkich billboardach Massud-wizjoner na tle ośnieżonych szczytów.
Fot. Andrzej Meller
M

Massud-strateg w pakolce (kojarzonej z nim charakterystycznej afgańskiej czapce) pochyla się nad wojskową mapą. Jego postać widnieje na prawie każdym aucie z pandższirską rejestracją.

Po drodze do Pandższiru, po bokach asfaltowej drogi rdzewieją stare sowieckie czołgi, bwp-y i katiusze - setki sztuk sprzętu, który w latach 80. zniszczyli mudżahedini Massuda, kiedy Armia Czerwona bezskutecznie szturmowała dolinę - niezdobyty bastion Lwa Pandższiru.

W miejscu, gdzie dolina otwiera się wąwozem o pionowych ścianach, na skałach, parę metrów nad rwącą rzeką, leżą spalone wraki rosyjskiego złomu. Za nimi tadżyccy policjanci zatrzymują samochody. Każdy obcy, który wjeżdża do doliny, musi się zameldować na posterunku. Policjant wychyla się z okienka i pyta kierowcę skąd jestem. - Franse - odpowiada w dari kabulski taksówkarz, a Tadżyk spisuje numery...

12351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]