Reklama

Koziołki historii

Koziołki historii

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Przeczytałem bardzo dziwną książkę. Hitler's Jewish Soldiers, czyli Żydowscy żołnierze Hitlera, to rzecz napisana przez Amerykanina Bryana Marka Rigga. Powstała jako praca naukowa na uniwersytecie w Kansas, oparta jest na niemieckich dokumentach, przypisy zajmują blisko połowę tekstu. Zawiera kilkaset konkretnych przypadków, biografii i rozmów ze świadkami wydarzeń. Chodzi o los ludzi pochodzenia żydowskiego w armii niemieckiej, których według Rigga było około 150 tysięcy.
Z

Z chwilą, kiedy w 1933 roku Hitler objął władzę, od razu zaczęły się antyżydowskie wystąpienia. Żydzi niemieccy, którzy walczyli podczas I wojny światowej, zwrócili się o wstawiennictwo do marszałka Hindenburga. Hindenburg poprosił z kolei Hitlera, by z uszanowaniem potraktować dawnych żołnierzy, i Hitler święcie mu to przyrzekł. Ale Hindenburg wkrótce umarł, no i zaczęło się.

Hitler nie był antysemitą zwyczajnym, był właściwie fanatykiem judeocydu. Uważał, że krew żydowska jest rodzajem trucizny. Stąd segregacja prowadzona z typowo niemiecką dokładnością, w zależności od procentu owej krwi: pół-Żyd, ćwierć-Żyd, jedna ósma Żyda... Krajano tych ludzi jak tort: na ćwiartki, ósemki i tak dalej. Hitler dokonał także - to już nawiasem - aryzacji Jezusa. Długo się łamał, jak rozwiązać problem Jezusa, aż postanowił zrobić z niego Aryjczyka. Jest zadziwiające, że...

7414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]