Reklama

Ładowanie...

Koziołki historii

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Przeczytałem bardzo dziwną książkę. Hitler's Jewish Soldiers, czyli Żydowscy żołnierze Hitlera, to rzecz napisana przez Amerykanina Bryana Marka Rigga. Powstała jako praca naukowa na uniwersytecie w Kansas, oparta jest na niemieckich dokumentach, przypisy zajmują blisko połowę tekstu. Zawiera kilkaset konkretnych przypadków, biografii i rozmów ze świadkami wydarzeń. Chodzi o los ludzi pochodzenia żydowskiego w armii niemieckiej, których według Rigga było około 150 tysięcy.
Z

Z chwilą, kiedy w 1933 roku Hitler objął władzę, od razu zaczęły się antyżydowskie wystąpienia. Żydzi niemieccy, którzy walczyli podczas I wojny światowej, zwrócili się o wstawiennictwo do marszałka Hindenburga. Hindenburg poprosił z kolei Hitlera, by z uszanowaniem potraktować dawnych żołnierzy, i Hitler święcie mu to przyrzekł. Ale Hindenburg wkrótce umarł, no i zaczęło się.

Hitler nie był antysemitą zwyczajnym, był właściwie fanatykiem judeocydu. Uważał, że krew żydowska jest rodzajem trucizny. Stąd segregacja prowadzona z typowo niemiecką dokładnością, w zależności od procentu owej krwi: pół-Żyd, ćwierć-Żyd, jedna ósma Żyda... Krajano tych ludzi jak tort: na ćwiartki, ósemki i tak dalej. Hitler dokonał także - to już nawiasem - aryzacji Jezusa. Długo się łamał, jak rozwiązać problem Jezusa, aż postanowił zrobić z niego Aryjczyka. Jest zadziwiające, że...

7414

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]