Reklama

Ładowanie...

Kościół w przyszłych czasach

09.02.2003
Czyta się kilka minut
T

Tempo zmian cywilizacyjnych - które dotyczą przecież również Kościoła katolickiego - jest dziś tak wielkie, że aby im sprostać nie wystarczy już odwoływać się do idei sprzed 40 lat, kiedy to zwoływano Sobór Watykański Drugi. Okazało się przecież, że nie zdołał on powstrzymać fali sekularyzacji. Dlaczego? Bo, przede wszystkim, był o sto lat spóźniony. Stąd zamiast wracać do Vaticanum II (zwłaszcza do jego litery), trzeba pomyśleć o zwołaniu następnego soboru - mówi w AZYMUCIE (2), dodatku do „Gościa Niedzielnego”, redaktor naczelny mięcznika „Znak” Jarosław Gowin.

Najważniejszą ideą Soboru Watykańskiego II był powrót do ewangelicznych korzeni. Geniusz Jana XXIII polegał na tym, że nadał administracyjne formy temu, o czym od stuleci mówili święci: że trzeba wrócić do Ewangelii i wzorów pierwszych gmin chrześcijańskich. Sobór był impulsem, teraz jednak należy iść naprzód.

...

8140

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]