Reklama

Kościół i transseksualiści

Kościół i transseksualiści

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Kongregacja Nauki Wiary odniosła się do pytania: czy transseksualista po korekcie płci może być chrzestnym?

​Odpowiedź KNW jest negatywna, gdyż „w zachowaniu transseksualnym w sposób publiczny przejawia się postawa, która jest sprzeczna z moralnym wymogiem, by problemy własnej tożsamości płciowej rozwiązywać zgodnie z prawdą o własnej płci”. „Dlatego jest oczywiste – uważa Kongregacja – że taka osoba nie spełnia warunków życia zgodnego z wiarą i z obowiązkami chrzestnego”.
Przypomnijmy, że transseksualista z powodów najprawdopodobniej biologicznych doświadcza silnego konfliktu między płcią fizyczną a psychicznym poczuciem tego, kim jest. Ta niezgodność często jest tak dojmująca, że odsetek prób samobójczych wśród transseksualistów jest o wiele wyższy niż średnio w społeczeństwie. W takiej sytuacji korektę płci wielu transseksualistów postrzega jako jedyną drogę dochodzenia do psychicznej równowagi.
Tym orzeczeniem Kościół wyraźniej niż do tej pory pokazał, że moralną wartość płci wiąże z fizycznym, a nie psychicznym jej aspektem. Negując istnienie płci psychologicznej, Kongregacja przeciwstawia teologię nauce. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]