Reklama

Ładowanie...

Konwój

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Tym razem pojedziemy do Kuwejtu: 1200 km tam i z powrotem. Trasa konwoju po stronie irackiej poprowadzi przez tereny zamieszkane przez szyitów, zasadniczo spokojne, gdzie od dwóch tygodni nie było poważniejszych incydentów. Jednak nigdy nie wiadomo, kiedy będzie ten pierwszy raz, a na takim dystansie zmęczenie osłabia uwagę. Zabieramy zgrzewki tureckiej wody mineralnej, amerykańskie racje żywnościowe, a także karimaty i śpiwory, bo w Kuwejcie czekają nas dwa noclegi w obozie na pustyni.
P

Poranek. W dawnym pałacu Saddama nad ruinami Babilonu polski 10. Batalion wstaje bardzo wcześnie. Staramy się wykorzystać jak najwięcej dnia, by nawet najdłuższe konwoje mogły dotrzeć na miejsce przed wieczorem. Jeszcze w ciemności jemy śniadanie w stołówce, obsługiwanej - jak chyba każda w obozach koalicji w Iraku - przez Hindusów.

Tam...

Jadąc w kierunku Kuwejtu korzystamy najczęściej z niedokończonej autostrady, przecinającej w kierunku południowo-wschodnim pustynne tereny między dwiema wielkimi rzekami Iraku: Eufratem i Tygrysem. Mosty, których budowę przerwano w połowie, porzucone betoniarki - prace przerwało tu wkroczenie wojsk koalicji.

Przez 80 km jezdni właściwie nie ma i wśród tumanów kurzu ścigamy się ze znacznie dłuższym węgierskim konwojem, który również zmierza do Kuwejtu. Tu spotykamy płonącą...

11416

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]